Dla nauczyciela
Autorzy e‑materiału: Marzena Pepłowska, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let's Do Some Shopping / Zróbmy zakupy
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, I.7, II.2, II.5, III.2, III.4, V.1, V.3, VIII.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń umie odróżniać rzeczowniki policzalne od niepoliczalnych i potrafi tworzyć wypowiedzi na temat jedzenia.
Uczeń potrafi poprosić o kupno określonych produktów oraz ustalić z członkami rodziny, co należy kupić.
Uczeń redaguje wiadomość e‑mail do rówieśnika z Anglii na temat przygotowywanego jedzenia na urodziny kuzyna.
Cele motywacyjne:
Dzięki umiejętności rozróżniania rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych uczeń potrafi rozmawiać o zakupach spożywczych.
Uczeń potrafi ustalić z członkami rodziny, co należy kupić.
Uczeń opisuje przygotowania kulinarne do imprezy urodzinowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
podejście polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
uczenie przez działanie
samoewaluacja
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy notatkę od mamy Johna (Przeczytaj) i pyta uczniów:
Do you help your parents with shopping?
What do you do when you run out of milk/butter/eggs/bananas?
W ramach przygotowania do czytanki uczniowie na wyścigi rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby przeczytali list do Johna (Przeczytaj) i samodzielnie wybrali tytuł dla tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Wskazana osoba podaje odpowiedź i uzasadnia ją na forum klasy.
Uczniowie samodzielnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Poprawiają nieprawdziwe zdania na forum klasy i uzasadniają wszystkie wybory cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, a następnie odczytują zdania.
Nauczyciel wprowadza zasadę rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych. Następnie wypowiada różne nazwy produktów, a uczniowie na forum klasy dodają do nich some lub a/an. Jeśli nauczyciel dysponuje flashcards z obrazkami produktów, może je wykorzystać. Może też przygotować przed lekcją slajd z dziesięcioma produktami, o które zapyta.
Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z nagraniem (Plik audio), a następnie łączą wyrażenia z ich polskimi tłumaczeniami w Exercise 1 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę. Następnie nauczyciel zamazuje/zasłania na tablicy kolejne wyrażenia w języku polskim, prosi wybranych uczniów o odczytywanie kolejnych wyrażeń po angielsku i podanie ich polskich tłumaczeń. Potem, nauczyciel zasłania wyrażenia w języku angielskim. Odczytuje polskie wyrażenia a zadaniem wyznaczonych osób jest podanie angielskiego tłumaczenia.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania (Plik audio) i na urządzeniach mobilnych wybierają odpowiedzi w Exercise 2, a następnie porównują je w parach i nanoszą rozwiązania na tablicę. Odczytują poprawne odpowiedzi na forum klasy.
Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie odczytują kolejne zdania z Exercise 3 (Plik audio), a uczniowie określają, czy zdania są prawdziwe, czy fałszywe. Jeśli są prawdziwe, uczniowie kierują kciuki w górę i mówią: Yes, it’s true. Jeśli są fałszywe, uczniowie kierują kciuki w dół i mówią: No, it’s false. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie samodzielnie, na urządzeniach mobilnych układają zdania z podanych wyrazów w Exercise 4 (Plik audio). Ochotnicy nanoszą rozwiązania na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach lub w grupach na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Answer the questions below. Each answer should be one sentence long.
What have you got in your fridge?
Are there any snacks in your cupboard? If so, what are they?
What do you need to make a sandwich?
Uczniowie mówią, czego nauczyli się podczas lekcji i wymieniają nowe słownictwo.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału oraz przepis Nicka.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie słuchają materiału audio (przepisu na ciasto), znajdują przepis na prosty deser (lub proszą o przepis domowników), a następnie zapisują i nagrywają podobną listę zakupów. Używają rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych oraz zdań z I’ve got ... I need.