Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: What Do They Do? She Is a Video Game Designer. He Is a Programmer / Czym oni się zajmują? Ona jest twórcą gier. On jest programistą

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.4, I.12, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.3, V.4, VIII.1, VIII.2, VIII.3, IX.1, IX.2

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z różnymi zawodami.

  2. Uczeń opisuje, czym są kompetencje interpersonalne i komunikacyjne.

  3. Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat zawodów, które chciałby wykonywać i wymaganych do nich predyspozycji.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń poszerza kompetencje językowye o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat pracy (w tym opisywanie specyfiki wybranych zawodów).

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat kompetencji przydatnych w przyszłości.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Is it easy for you to use a computer? (Przeczytaj) i mówi: The picture shows a man works  in an IT company. Would you like a job like this? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do czytania tekstu What Do They Do? She is a Video Game Designer. He is a Programmer) wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba zapisuje zadanie na tablicy multimedialnej. Uczniowie sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst What Do They Do? She is a Video Game Designer. He is a Programmer (Przeczytaj) i samodzielnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasowym, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasowym, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  3. Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Odpowiedzi omawiane są na forum klasowym.

  4. Uczniowie w parach analizują wyrażenia umieszczone w słowniku (Przeczytaj) i odnajdują w czytance zdania, w których one występują. Nadal pracując w parach, sprawdzają stopień opanowania tych wyrażeń – jeden uczeń mówi słowo po angielsku, a zadaniem kolegi/koleżanki jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a zadaniem kolegi/koleżanki jest przetłumaczyć wyrażenie na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które wyrażenia sprawiły uczniom trudności, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja). Pracują samodzielnie, a następnie w parach porównują odpowiedzi. Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę interaktywną. Uczniowie w parach ćwiczą literowanie i pisownię podanych wyrazów – jeden uczeń literuje dane słowo, a zadaniem drugiego jest poprawne zapisanie wyrazu. Następnie zamieniają się rolami.

  6. Uczniowie zapoznają się z treścią prezentacji, a następnie wykonują Exercise 23 (Prezentacja). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę interaktywną. Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja), a później w parach sprawdzają odpowiedzi. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • Would you like to work as a programmer?

  • Do you prefer working alone or in a team?

  1. Uczniowie rozmawiają na forum klasy na temat tego, czego dowiedzieli się podczas lekcji, oraz które informacje i słownictwo były najbardziej przydatne, co stanowiło dla nich trudność itp.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Last week you participated in an interesting meeting with a computer game designer, which was organised at your school. In the blog entry:

  • describe what a programmer does;

  • write what skills he or she should have;

  • write if you would like to do such a job and why.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, korzystając z informacji zawartych w prezentacji, uczniowie przygotowują wypowiedź na temat: Który z przedstawionych zawodów uważasz za najbardziej atrakcyjny i dlaczego? Uzasadnij, czemu odrzucasz pozostałe propozycje.