Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Allergies / Alergie

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, III.4, III.7, V.1, V.2, V.6, V.7, V.10, V.13, VII.4, VII.5, VIII.2, VIII.3, X, XI, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z alergiami.

  2. Uczeń potrafi opisać zjawisko alergii oraz ich podstawowe typy i objawy.

  3. Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić opinię na temat życia z alergią.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat alergii i świadomość własnego ciała.

  2. Uczeń rozwija postawę empatii wobec osób cierpiących na alergie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy, praca z mapą pojęć, inscenizacja)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

  5. mapa pojęć

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Are you allergic to anything? What are you allergic to? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują polecenie w Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst On Permanent Alert i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie pracują w parach. Starają się przytoczyć z pamięci jak najwięcej informacji z tekstu On Permanent Alert.

  4. Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):

  • Do you think it is very difficult to live with an allergy? Why? Why not?

  • Which type of allergy test would you prefer to be given and why?

  • Do you think there will be more or fewer allergies in the future? Why?

  1. W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie analizują mapę pojęć, dodają brakujące elementy, po czym wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Mapa pojęć) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Porównują na forum klasy wiadomości tekstowe napisane w ramach ćwiczenia.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 16 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną według polecenia z Exercise 8 (Sprawdź się): Your school magazine has announced a contest for an article about health. Write an article in which you describe the difficulties that people with allergies face in their daily lives and provide tips on how to cope with them. Your article should be between 200 to 250 words and meet all the requirements typical of the form indicated in the instruction.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W celu utrwalenia słownictwa z lekcji uczniowie w fazie podsumowującej odgrywają scenkę rozmowy. Uczeń A gra osobę, która zapadła na sun/insect sting allergy, a uczeń B jest lekarzem udzielającym porady na temat tego, jak unikać czynników uczulających. Inscenizacja poprzedzona jest sporządzaniem przez uczniów notatek, formułowaniem porad i sprawdzaniem potrzebnego słownictwa. Nauczyciel zachęca uczniów do użycia wyrażeń idiomatycznych z mapy pojęć. Uczniowie odgrywają scenkę dwa razy, zamieniając się rolami. Chętni prezentują scenki na forum klasy. Dodatkowo uczniowie tworzą krzyżówkę ze słownictwem z mapy pojęć, której hasłem jest jeden z wyrazów z mapy (np. alleviate albo steroids). Tworzą definicje i konstruują krzyżówkę, a na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami z kolegą/koleżanką z pary i rozwiązują krzyżówki.