Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Elżbieta Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Weather / Pogoda
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treść nauczania – cele szczegółowe I.13, II.5, III.4, V.1, V.4
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące pór roku oraz nazw miesięcy.
Uczeń opisuje pogodę typową dla pór roku.
Uczeń wymienia aktywności stosowne do danej pory roku.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat pór roku.
Uczeń kształci motywację angażowania się w aktywności stosowne do pory roku.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy wprowadzenie do sekcji Przeczytaj, odczytuje je, po czym pyta: What is your favourite season? Why do you like it? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie porządkują nazwy miesięcy w Exercise 1 (Przeczytaj) na tablicy. Kolejne osoby podchodzą do tablicy i przeciągają pojedyncze nazwy miesięcy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Four Seasons of The Year i w parach porządkują elementy w Exercise 2 (Przeczytaj). Ochotnicy nanoszą rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie samodzielnie na urządzeniach mobilnych wybierają odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie ponownie czytają tekst Four Seasons of The Year i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj), podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie pracują w parach i uzupełniają Exercise 5 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie na forum klasy odpowiadają na pytania z Exercise 6 (Przeczytaj), a nauczyciel notuje odpowiedzi na tablicy:
What is the weather like in spring in Poland?
What is the weather like in summer in Poland?
What is the weather like in autumn in Poland?
What is the weather like in winter? in Poland
Uczniowie w parach opisują pogodę w dniu, w którym odbywa się lekcja. Zgodnie ze schematem z Exercise 5 (Przeczytaj) zapisują po dwa zdania na temat tego, co zwykle robią w taką pogodę, np.: When the weather is warm, I ride my bike/eat ice‑cream. When the weather is snowy I make a snowman. Nauczyciel dostarcza potrzebne słownictwo.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie grają w parach w memo w Exercise 1 (Film).
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Film). Wyznacza uczniów do odczytania obu nazw - ewentualnie sam modeluje wymowę - i prosi o wybranie nazwy odpowiedniej dla ilustracji.
Uczniowie oglądają film o kalendarzu Gariwerd i łączą elementy w Exercise 3 (Film). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie oglądają film i wybierają odpowiedzi w Exercise 4 (Film). Nanoszą je na tablicę.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych uzupełniają tekst w Exercise 5 (Film). Ochotnik odczytuje tekst na forum klasy.
Nauczyciel prosi uczniów o nazwanie pór roku w alternatywny, kreatywny sposób, zgodnie z poleceniem w Exercise 6 (Film).
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 i 3 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrań do Exercise 4 (Sprawdź się) i wybierają prawidłowe odpowiedzi.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się):
What is your favourite weather? Why?
What is your favourite season of the year? Why?
What is your favourite month? Why?
Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2, 5 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Your English friend is going to visit you next week. In the email to him/her answer these questions:
What is the weather like now?
Do you like it?
What can you do?
Sign as XYZ. Your reply should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie analizują film i tworzą w parach kalendarz Gariwerd. Na kolejnej lekcji, na podstawie przygotowanych treści w grupach opisują australijskie zwyczaje.