Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Can You Use a Computer? / Czy potrafisz obsługiwać komputer?

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.12, II.1, II.5, II.7, III.1, III.4, III.5, III.7, V.2, V.8, V.10, VII.4, VII.9, VIII.1, VIII.2, XI, XII

Poziom kształcenia: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

  7. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu obsługi komputerów.

  2. Uczeń opisuje swój stosunek do technologii i przedstawia posiadane umiejętności obsługi sprzętu komputerowego.

  3. Uczeń wskazuje umiejętności komputerowe istotne dla jego rówieśników.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat komputerów.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat historii komputerów.

  3. Uczeń kształtuje ciekawość poznawczą w zakresie technologii komputerowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem, praca z ilustracją interaktywną)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla ilustrację przedstawiającą ewolucję komputera osobistego i pyta:

  • How would you define the word „computer”?

  • What is the difference between modern computers and those in the past?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Digital History i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają je na forum klasy i uzasadniają, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Następnie chętni uczniowie starają się użyć wyrażeń z ćwiczenia, formułując krótkie streszczenie tekstu Digital History. Ćwiczenie może również zostać wykonane w parach.

  4. Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):

  • According to the text, what is the definition of a computer?

  • How did Charles Babbage and George Boole contribute to computer science?

  • What is Moore’s law? Is it still valid nowadays?

Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek. Alternatywnie: Pytania mogą być przedmiotem dyskusji ogólnoklasowej.

  1. W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  2. Uczniowie zapoznają się na forum klasy z ilustracją interaktywną i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Podają je na forum klasy i uzasadniają.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, po czym omawiają je i uzasadniają na forum klasy.

  4. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach na temat z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna): A digital native is a person born into the world full of technology. Such a person has no difficulty using computers and other mobile devices. The opposite is a digital immigrant – a person who feels uneasy when they have to use technology. Which one are you? Explain your attitude to computers and technology. Na koniec reprezentanci grup przedstawiają na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie rozmawiają w parach na temat ilustracji z Exercise 7 (Sprawdź się). Ustnie wykonują polecenie: Which computer skills does the picture below illustrate? In what everyday life situations are they useful?

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently watched a documentary about the roles computers play in our lives nowadays. Write an email to your friend and share your thoughts about the topic. In your email:

  • describe what you mostly use computers for and how your life would be different if they didn’t exist;

  • explain why you believe everybody should learn at least basic computer skills at school;

  • mention one computer skill which you think will be very useful on the work market in the future;

  • encourage your friend to join a computer course you are planning to do in the summer.

Your email should have 100–150 words.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie analizują transkrypt nagrań do ilustracji i dla każdej z czterech umiejętności związanych z obsługą komputera tworzą po 2 pytania (w sumie 8). Następnie zadają je koledze/koleżance z pary, którego/której zadaniem jest udzielenie odpowiedzi z użyciem słownictwa z ilustracji interaktywnej.