Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Kościuk
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: A Cafe around the Corner / Kawiarnia za rogiem
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.5, III.1, III.4, V.2, V.4, VI.5, VI.8
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z zamawianiem jedzenia w kawiarniach i restauracjach.
Uczeń potrafi zamówić lunch w kawiarni i wyjaśnić, jakie dodatki chciałby dostać do napoju.
Uczeń potrafi opisać swoje ulubione danie z kawiarni.
Uczeń zna nazwy najpopularniejszych brytyjskich i amerykańskich ciast i przekąsek.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza kompetencje językowe, w tym przyswaja słownictwo pozwalające zrozumieć menu i zamówić deser w kawiarni w kraju anglojęzycznym.
Uczeń kształtuje świadomość na temat różnic kulinarnych między Polską a krajami anglojęzycznymi.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie kawiarni (Przeczytaj) i pyta uczniów:
What is your favourite cafe?
What do you usually order?
Do you have a favourite snack/dessert/drink?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do czytania tekstu uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba realizuje zadanie na tablicy multimedialnej. Uczniowie sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst A Cafe around the Corner (Przeczytaj) i samodzielnie wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie porównują odpowiedzi w parach, a następnie chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę interaktywną. Uzasadnia odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst A Cafe around the Corner (Przeczytaj) i wykonują w parach Exercise 3 (Przeczytaj). Czytają odpowiedzi na forum zespołu klasowego i uzasadniają rozwiązania, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie podkreślają w tekście czytanki wyrażenia, za pomocą których bohaterowie zamawiają jedzenie w kawiarni. Nauczyciel przypomina zwroty grzecznościowe używane w takich sytuacjach, posiłkując się instrukcją z e‑materiału. Następnie prosi uczniów o wykonanie Exercise 5 (Przeczytaj).
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach odegrali scenkę dziejącą się w ich ulubionej kawiarni – jedna osoba jest kelnerem/kelnerką, a druga formułuje zamówienie (bez ograniczeń finansowych); następnie zamieniają się rolami. Chętne osoby prezentują dialogi na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Dodatkowo uczniowie ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z zadania – pracują w parach, gdzie jeden uczeń literuje dane słowo, a partner stara się je poprawnie zapisać. Następnie zamieniają się rolami.
Uczniowie słuchają dialogu (Plik audio) i wykonują Exercise 2 (Audio). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną
Uczniowie powtórnie słuchają materiału audio, a następnie samodzielnie lub w parach wykonują Exercise 3 i 4 (Plik audio). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Następnie w parach zadają sobie zagadki. Jedna osoba opisuje wygląd i smak dania oraz podaje, z czego jest zrobione, a druga musi zgadnąć, o które danie z ćwiczenia chodzi. Pierwsza osoba zadaje trzy zagadki, po czym uczniowie zamieniają się rolami i zagadki zadaje druga osoba z pary.
Uczniowie, pracując w parach, ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What do you usually order at a cafe?
Do you have „your” order? Why/why not?
Do you ever go to a cafe with your friends? Why/why not?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–6 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email to an English friend about a café you like. In the e‑mail explain:
what your favourite café is;
who you usually go there with;
what food and drinks you usually order.
Your reply should be between 50–120 words. Sign your name as XYZ.
Materiały pomocnicze: Materiał audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Na koniec fazy realizacyjnej uczniowie rozmawiają w grupach trzy-, czteroosobowych na temat: Which of the dishes mentioned in the Audio would you like to have/try? What is your favourite dish that each cafe should serve?
W ramach pracy domowej, na podstawie materiału audio, uczniowie tworzą menu kawiarni, w której odbywa się dialog. Mogą dodać do niego swoje ulubione dania.