Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let’s Choose an After School Sports Club / Wybierzmy pozaszkolne zajęcia sportowe
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.10, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 9, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane pozaszkolne zajęcia sportowe.
Uczeń opisuje, kiedy i o której godzinie odbywają się poszczególne zajęcia.
Uczeń wskazuje, jakie zajęcia sportowe byłyby odpowiednie dla niego.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo dotyczące sportów i aktywności pozaszkolnej.
Uczeń rozwija zainteresowanie różnymi formami spędzania wolnego czasu.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (zabawy ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel wyjmuje z magicznej torby karty przedstawiające sporty – koszykówkę, szachy, siatkówkę, karate, gimnastykę,taniec – i każdorazowo pyta uczniów: What sport is this? Uczniowie odpowiadają i powtarzają nazwę sportu za nauczycielem. Nauczyciel może zadać uczniom dodatkowe pytania dotyczące wszystkich sportów, np.: Who likes/plays basketball? Wówczas wspólnie z uczniami głośno liczy, ile osób lubi/uprawia daną dyscyplinę sportu.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazuje na kolejne obrazki i odtwarza nagrania a dzieci powtarzają.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z dialogami (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel odtwarza nagrania ponownie, zatrzymując je i prosząc uczniów o powtórzenie zdań zawierających wyrażenia z at i on.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podchodzą do tablicy i łączą kolejne ilustracje z nazwami zajęć sportowych. W przypadku każdych zajęć podają odpowiadającą im datę (z pamięci lub wyszukując informację w tekście dialogów).
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że będzie podawał im nazwy dni tygodnia lub godziny, a ich zadaniem będzie wybrać, czy do nazw pasuje at, czy on. Nauczyciel wypowiada nazwy dni i godzin, a uczniowie decydują, który przyimek jest poprawny. Jeśli to at, uczniowie łączą ręce nad głowami na podobieństwo litery A, a jeśli on – układają usta w „o”, jak ryby.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie samodzielnie nanoszą odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Porównują odpowiedzi w parach, po czym ochotnicy nanoszą je na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Audio). Odtwarza nagrania z ćwiczenia, a uczniowie powtarzają ich treść i nanoszą odpowiedzi na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel odtwarza piosenkę dwa razy, a uczniowie słuchają. Za drugim razem śpiewają refren razem z nagraniem.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Audio). Odczytuje wyrazy potrzebne do uzupełnienia ćwiczenia, a uczniowie je powtarzają – cicho, głośno, jak echo itp. Następnie nauczyciel odtwarza nagranie drugiej zwrotki, podczas trwania którego uczniowie na urządzeniach mobilnych przeciągają wyrazy w odpowiednie miejsca w tekście. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Audio). Odtwarza nagranie piosenki i prosi uczniów o wybranie prawidłowej odpowiedzi poprzez głosowanie. Jeśli za prawidłową uważają odpowiedź pierwszą, podnoszą obie ręce do góry, a jeżeli drugą – wstają. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego odśpiewania piosenki. Na początku ustala z nimi gesty, jakimi będą pokazywać różne nazwy sportów wymienionych w piosence, np. wrzucanie piłki do kosza dla koszykówki czy serwowanie dla siatkówki. Następnie dzieci stają w kręgu na środku sali, śpiewają i wykonują ustalone gesty.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Torba, karty obrazkowe z ilustracjami różnych sportów i akcesoriów z nimi związanych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dzieci w parach lub na forum klasy zadają zagadki związane z treścią piosenki. Jedna osoba mówi: It’s on Monday and it looks like this (demonstruje ruchem), a zadaniem kolegów i koleżanek jest nazwać dany sport.