Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Famous Movie Festivals / Słynne festiwale filmowe
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.5, III.4, V.3, V.6, V.12, VII.4, VII.5, VIII.2, IX.1
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K6] kompetencje obywatelskie
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu festiwali filmowych.
Uczeń potrafi uzasadnić, na który z czterech najsławniejszych festiwali filmowych na świecie wybrałby się najchętniej.
Uczeń potrafi zredagować artykuł do szkolnej gazetki o historii najbardziej znanych festiwali filmowych na świecie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące festiwali filmowych.
Uczeń poszerza wiedzę z zakresu festiwali filmowych.
Uczeń poszerza horyzonty kulturowe.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/w grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
gra edukacyjna
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające publiczność przed ekranem kinowym i prosi ich o opisanie zdjęcia z użyciem czasowników modalnych i zwrotów stosowanych do wyrażania spekulacji: might, could, can’t, seem, be likely to itd.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Dodatkowo nauczyciel może zapytać, który z festiwali jest uczniom najlepiej znany, a o którym nigdy nie słyszeli itd.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy. Każda z osób w obrębie grupy zapoznaje się z jednym z czterech fragmentów tekstu In The Limelight. Następnie, nadal w grupach, uczniowie relacjonują sobie treść fragmentów, które przeczytali. Na forum klasy nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek na temat każdego z fragmentów.
Uczniowie czytają cały tekst In The Limelight i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy i je uzasadniają, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie realizują zadanie ustnie w parach, po czym na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Odpowiedzi sprawdzają na forum klasy.
Uczniowie grają w grę edukacyjną i wykonują Exercise 2–4 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie ustnie realizują zadanie w parach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently participated in a film festival. Write an article for a school magazine’s entertainment column in which you will describe what you liked about the festival and encourage your readers to take part in similar events. Your article should have 200–250 words.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, opierając się na przykładowych opisach festiwali filmowych w e‑materiale, uczniowie przygotowują opis wybranego polskiego festiwalu filmowego. Uwzględniają wrażenia z gry edukacyjnej z wybranego poziomu lub ze wszystkich poziomów. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach i wymieniają się wzajemnie informacjami na temat festiwali. Na zakończenie na forum klasy dzielą się informacjami zdobytymi od kolegi/koleżanki. Nauczyciel monitoruje stosowanie przez uczniów kluczowych wyrażeń.