Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Lech
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: A School Trip to London / Wycieczka do Londynu
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV
Treść nauczania – cele szczegółowe: I.8, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V.6, VII.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń umie opisać atrakcje turystyczne Londynu, takie jak: The London Eye, Greater London, The Tube, Westminster Abbey, The Canary Wharf.
Uczeń umie odróżniać nazwy stacji metra londyńskiego od nazw głównych atrakcji turystycznych stolicy Wielkiej Brytanii.
Uczeń umie formułować własne plany na przyszłość za pomocą czasu Present Continuous i konstrukcji going to.
Uczeń potrafi przedstawić i uzasadnić poglądy na temat miejsc wartych odwiedzenia w Londynie podczas wycieczki szkolnej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat atrakcji turystycznych w Londynie (London Eye, Greater London, Tube, Westminster Abbey, Canary Wharf), które odwiedzi lub poleci znajomym.
Uczeń rozwija umiejętność opowiadania o własnych planach turystycznych na przyszłość.
Uczeń rozwija umiejętność opisywania doświadczeń z podróży na przykładzie pocztówki z wycieczki do Londynu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, używanie omówień)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie the Gherkin skyscraper (Przeczytaj) i pyta (w zależności od kontekstu społeczno‑ekonomicznego uczniów w klasie):
Have you ever been to London? What was it like?
lub
Would you like to go to London? Why? Why not?Uczniowie dzielą się doświadczeniami/preferencjami na forum klasy.
Nauczyciel wyjaśnia, że tematem lekcji będzie wycieczka szkolna do Londynu, i prosi, żeby w ramach przygotowania do czytanki uczniowie na wyścigi połączyli obrazki z wyrazami w Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem London in a Nutshell (Przeczytaj) i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a na forum klasy uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo utrwalają materiał z zadania i w określonym przez nauczyciela czasie (np. 1 minuta) starają się zapamiętać wyjaśnienia dotyczące poszczególnych miejsc w Londynie. Nauczyciel opisuje dane miejsce, a zadaniem uczniów jest powiedzieć, o jakie miejsce chodzi. Następnie nauczyciel podaje nazwę danego miejsca, a uczniowie opisują/definiują to miejsce.
Nauczyciel, korzystając z tablicy, wprowadza reguły tworzenia czasu Present Continuous i konstrukcji going to. Korzysta z instrukcji zawartych w e‑materiale, a następnie prosi uczniów o wykonanie Exercise 5 (Przeczytaj).
Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych zapisują plan tego, co zamierzają zrobić podczas hipotetycznej wycieczki do Londynu. Wykonując ćwiczenie, używają czasu Present Continuous i konstrukcji going to. Następnie odczytują swoje plany na forum klasy.
Chętni uczniowie podchodzą do tablicy multimedialnej i zaznaczają odpowiedzi w Exercise 6 (Przeczytaj).
W ramach przygotowania do gry edukacyjnej uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie grają w grę edukacyjną i wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie studiują grę (Gra edukacyjna) po raz drugi i w parach wykonują Exercise 3 i 4 (Gra edukacyjna), a następnie podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych planują wycieczkę po swojej miejscowości, regionie lub znanym i lubianym przez nich mieście. Zapisują pomysły w formie zdań skierowanych do anglojęzycznej osoby, dla której zaplanowali tę wycieczkę: Imagine you are planning the schedule of a tourist trip to your village/town/region for an English‑speaking friend. Discuss what attractions are worth mentioning and explaining. Use sentences: First, you are going to…, Then, you are going to…
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, tworzą tekst na temat z Exercise 8 (Sprawdź się).
You and your classmates are on a school trip. Write a postcard to a friend and:
inform them where and with whom you are;
describe how you spend time;
Inform them when you are coming back from the trip.
Your text should be 50–120 words long.
Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What are your plans for this afternoon?
What are you going to do this holiday?
What are you going to do this weekend?
Rozmawiają w grupach, a następnie chętne osoby wypowiadają się na forum klasy na temat planów.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie pracują w parach lub w zespołach trzy-, czteroosobowych i tworzą grę edukacyjną na temat swojego miasta/regionu, na kształt gry edukacyjnej z e‑materiału. Gra powinna zawierać trzy pytania – każde opatrzone trzema odpowiedziami.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie pracują w parach lub w zespołach trzy-, czteroosobowych i tworzą grę edukacyjną na temat swojego miasta/regionu, na kształt gry edukacyjnej z e‑materiału. Gra powinna zawierać trzy pytania – każde opatrzone trzema odpowiedziami.