Autorka e‑materiału: Justyna Wasek, Katarzyna Król

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: I Can Jump Very High! / Potrafię skakać bardzo wysoko!

Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.10, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 4.2, 6.1, 6.3

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń opowie, co potrafi robić, a czego nie umie.

  2. Uczeń odpowie na pytania, czy potrafi coś robić.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija umiejętność opisywania umiejętności.

  2. Uczeń kształci umiejętność pracy grupowej i w parach.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje dowolne nagranie piosenki.

Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj). Dzieci najpierw powtarzają słowo, które usłyszą, a następnie pokazują je za pomocą gestu/ruchu. Na koniec nauczyciel pyta: Who can jump/swim/dance? itd., a uczniowie wykonują daną czynność, jeśli potrafią ją zrobić.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie historyjki. Tym razem zatrzymuje nagrania po kluczowych zdaniach ze strukturą can/can't . Uczniowie chórem powtarzają je i pokazują kciukami czy zdanie mówi o tym, że któś potrafi daną czynność, czy nie.

  2. Nauczyciel prosi uczniów, żeby rozeszli się po klasie. Zapowiada im, że za chwilę włączy nagranie. Dopóki trwa piosenka uczniowie poruszają się po sali. Kiedy zostanie przerwana, podchodzą do najbliższej osoby i pytają ją o to, co potrafi robić (konstrukcja [Ania] can you [verb]?) – na wzór dialogów z historyjki.

  3. Uczniowie wspólnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Ochotnicy po kolei podchodzą do tablicy multimedialnej i łączą obrazek z właściwym nagraniem. Na koniec mówią, czy potrafią wykonać daną czynność, czy nie.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj) i prosi uczniów, żeby jeszcze raz w parach odsłuchali historyjki i zaznaczyli poprawne odpowiedzi. Następnie wskazane pary podają wybrane odpowiedzi pełnymi zdaniami.

  5. Wybrane osoby głośno odczytują kolejne wyrazy z Exercise 1 (Gra dydaktyczna) i podchodzą do tablicy, żeby połączyć je z właściwymi obrazkami. Na koniec nauczyciel pyta klasę: Who can jump/swim/dance? itd.

  6. Nauczyciel dzieli klasę na pięć zespołów i zapowiada, że za chwilę zagrają w grę. Jeśli zespół zna odpowiedź, zgłasza się. Za każdą właściwą odpowiedź otrzymuje punkt. Jeśli odpowiedź jest błędna, pytanie przechodzi na drużynę, która zgłosiła się w drugiej kolejności.

  7. Uczniowie w parach wykonują Exercise 2 (Gra dydaktyczna). Następnie ochotnicy wychodzą na środek klasy i pokazują każdy utworzony czasownik. Na koniec zapisują go w ćwiczeniu na tablicy.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

W ramach podsumowania uczniowie wykonują Exercise 3 (Gra dydaktyczna). Nauczyciel odtwarza nagrania, a uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi. Po każdym przykładzie nauczyciel wskazuje jedną osobę i pyta ją, czy umie wykonać daną czynność. Następnie nauczyciel wyświetla Exercise 3 (Sprawdź się) i odtwarza kolejne nagrania z ćwiczenia. Klasa decyduje, które zdanie usłyszeli. Jeśli jest to zdanie pierwsze, podnoszą obie ręce do góry, jeśli jest to zdanie drugie, kładą dłonie na głowie i robią śmieszną minę.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1 lub 2 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Dowolne nagranie piosenki.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Każdy uczeń przygotowuje rysunek, na którym pokazuje 3 rzeczy, które umie robić.