Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marta Mrozik
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Hello, My Name’s Tony / Cześć! Mam na imię Tony
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 6.2, 6.3, 7, 8.1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń przedstawia się po angielsku.
Uczeń zadaje pytanie jak inne dzieci mają na imię.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija motywację do nauki języka angielskiego.
Uczeń rozwija umiętność zachowania się w sytuacjach interpersonalnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/animacją)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje dowolny utwór muzyczny, pluszową zabawkę lub miękką piłeczkę i materiały plastyczne (flamastry, naklejki, papier i sznurek) do wykonania spersonalizowanych name tags.
Nauczyciel zaprasza uczniów, aby stanęli w kręgu. Odtwarza dowolny prosty utwór muzyczny, w trakcie którego śpiewa słowo “hello” i macha do dzieci, zachęcając do przyłączenia się.
Nauczyciel zaprasza do zabawy w Podaj piłkę. Najpierw sam się przedstawia: Hello, my name is XYZ, potem, rzucając miękką piłeczkę lub pluszową zabawkę do dzieci, prosi, aby uczniowie powiedzieli: Hello, my name is …
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj) i prosi uczniów o ułożenie puzzli. Gdy ochotnik naniesie rozwiązanie na tablicę, nauczyciel modeluje zwroty: What's your name?, My name is..., Nice to meet you i Let’s be friends. Dzieci powtarzają i ćwiczą zwroty w parach.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po każdym zdaniu przedstawiającym bohatera i pyta uczniów: What’s his/her name? Uczniowie odpowiadają chórem.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Przeczytaj). Pyta: What’s his/her name?, a uczniowie zaznaczają odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Uczniowie, którzy mają trudność z odczytaniem zdań, korzystają z opcji odsłuchu ich.
Nauczyciel zaprasza uczniów do aktywności ruchowej w grze „Znajdź przyjaciela”. Prosi uczniów, żeby rozeszli się po sali i puszcza dowolny utwór muzyczny. Kiedy zatrzyma muzykę, dzieci muszą znaleźć partnera, przedstawić się, używając poznanych zwrotów i podać sobie ręce. Następnie mówią: Nice to meet you lub Let’s be friends i przechodzą do szukania kolejnego partnera, gdy muzyka znów zacznie grać.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie, pracując w parach, wykonują ćwiczenie na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy podchodzą do tablicy i nanoszą prawidłowe odpowiedzi.
Uczniowie stają w kręgu, by wziąć udział w zabawie „Kto jest w środku?” Jedno dziecko stoi w środku kręgu i wskazuje inne, pytając: What's your name? Wybrane dziecko odpowiada: My name is…, po czym zamieniają się miejscami. Zabawa jest kontynuowana do momentu, kiedy wszystkie dzieci znajdą się w środku kręgu.
Dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel odtwarza nagrania z ćwiczenia Exercise 1 (Animacja). Ochotnicy podchodzą do tablicy, żeby wskazać właściwych bohaterów i powtórzyć zdanie z nagrania. Następnie wszystkie dzieci powtarzają zdanie.
Nauczyciel dwa razy odtwarza animację na tablicy (Animacja). Za drugim razem, w interaktywnej części animacji, dzieci reagują na polecenia pani Crow, gdy mówi: Now, it's your turn. Let's repeat. Nauczyciel zatrzymuje nagranie w odpowiednim momencie, i np. rzutem piłeczki wskazuje osoby, których zadaniem jest powtórzyć frazę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Animacja) – odtwarza nagrania z ćwiczenia, uczniowie powtarzają w parach poszczególne zwroty. Mogą także imitować odpowiednie gesty, np. do Hello! mogą wykonywać gest mechania ręką na powitanie.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Animacja), a uczniowie w parach, na urządzeniach mobilnych wybierają odpowiednie obrazki i przeciągają na nie kolejne cyfry 1‑5.
Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy w Name tags. Używając materiałów plastycznych (papier, markery, naklejki, sznurek), dzieci tworzą wizytówki ze swoim imieniem i je ozdabiają oraz mocują za pomocą sznurka jako zawieszki na szyję. Następnie przechadzają się swobodnie po klasie i na sygnał nauczyciela przedstawiają się osobie stojącej najbliżej.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Sprawdź się). Uczniowie najpierw słuchają przykładu, następnie w parach wykonują zadanie. Naprzemiennie przedstawiają się jako bohaterowie lekcji, a następnie sprawdzają poprawność ułożonego zdania.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Dowolny utwór muzyczny, pluszowa zabawka lub miękka piłeczka i materiały plastyczne (flamastry, naklejki, papier i sznurek) do wykonania spersonalizowanych name tags.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie wykonują rysunek pt. Let’s Be Friends przedstawiający siebie i jedną postać z e‑materiału. Z rysunków powstaje wystawa klasowa.