Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Cybercrimes – What Are They and How to Avoid Them? / Cyberprzestępstwa – czym są i jak ich uniknąć?
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.2, II.4, II.5, III.1, III.4, III.5, V.1, V.2, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące form cyberprzestępczości.
Uczeń potrafi zdefiniować cyberprzestępczość.
Uczeń potrafi wymienić sposoby na uniknięcie cyberprzestępczości.
Uczeń potrafi udzielić porady na temat tego, jak dbać o własne bezpieczeństwo w sieci.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę o cyberprzestępczości.
Uczeń rozwija wiedzę na temat rodzajów cyberprzestępczości i sposobów ochrony przed nią.
Uczeń kształtuje świadomość zagrożeń, na które jest wystawiony, kiedy korzysta z cyberprzestrzeni.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie spoglądają na grafikę na początku sekcji przeczytaj. Nauczyciel pyta:
Have you ever experienced cybercrime?
What happened?
What dangers do internet users face online?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a nauczyciel notuje odpowiedzi na tablicy. Po otrzymaniu kilku odpowiedzi nauczyciel prosi uczniów o połączenie wyrazów z ich definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Internet Security Risks i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają przykłady niebezpieczeństw wymienionych w ćwiczeniu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają je, powołując się na cytaty z tekstu.
Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają luki w Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując w parach, ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
What are the biggest threats online?
How do they work?
Starają się używać słownictwa z tekstu Internet Security Risks i własnych przykładów. Po zakończeniu pracy chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel notuje je na tablicy.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Podają hasło, a następnie analizują grafikę na początku sekcji Prezentacja multimedialna i odpowiadają na pytanie: Do you know how to protect yourself online?
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wspólnie na forum klasy opracowują mapę bąbelkową na ostatnim slajdzie.
Następnie oglądają prezentację ponownie i samodzielnie na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Uczniowie analizują treść prezentacji i uzupełniają Exercise 3 i 4 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.
Uczniowie, pracując w parach, ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Prezentacja multimedialna):
How do security suites work?
How do you protect yourself from cybercrime?
What’s a strong password? Mention at least 3 characteristics.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się).
Uczniowie ustnie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Czytają opisy sytuacji podane w ćwiczeniu i rozmawiają na temat tego, co poszkodowani autorzy opisów powinni zrobić. Na koniec uczniowie prezentują porady na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a short article about cybercrime for your school magazine. In the article:
provide examples of two cybercrimes;
explain how they work;
inform the readers how to protect yourself from them.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą ośmiohasłową krzyżówkę ze słownictwem z prezentacji multimedialnej. Na kolejnej lekcji uczniowie w parach wymieniają się krzyżówkami i je rozwiązują.