Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Elżbieta Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: You Must Stay in Bed! / Musisz zostać w łóżku!
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.2, II.5, III.1, III.4, V.2, VII.3, VII.11, VIII.1, VIII.2, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze zdrowiem, chorobami i zaleceniami lekarskimi.
Uczeń potrafi udzielić podstawowej rady zdrowotnej przeziębionemu koledze / przeziębionej koleżance za pomocą czasownika should.
Uczeń potrafi opisać ulubioną metodę walki z przeziębieniem.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę w aptece lub u lekarza.
Uczeń kształtuje świadomość potrzeby dbania o zdrowie własne oraz innych członków społeczeństwa.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie przedstawiające chore dziecko (Wprowadzenie) i pyta uczniów: When was the last time you were ill? What was wrong? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie grają w parach w memo z Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Powtarzając za nauczycielem wyrażenia z zadania, ćwiczą ich wymowę.
Uczniowie czytają tytuł tekstu What Should We Do When We Catch an Infection? i na forum klasy próbują odpowiedzieć na to pytanie. Nauczyciel zapisuje sugestie uczniów na tablicy, żeby po przeczytaniu tekstu mogli porównać je z informacjami zawartymi w tekście.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst What Should We Do When We Catch an Infection? (Przeczytaj) i porządkują wyrażenia w Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba odczytuje odpowiedzi i nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują je na forum klasy i uzasadniają cytatami z tekstu.
Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Korzystając z informacji zawartych w tekście, uczniowie odpowiadają w parach na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
What should you do when you have an infection?
What shouldn't you do when you have an infection?
Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy. Porównują porady z tekstu z własnymi pomysłami z fazy wprowadzającej.
W ramach wprowadzenia do pracy z prezentacją multimedialną nauczyciel zwraca uwagę na zdjęcie na początku sekcji Prezentacja multimedialna i pyta się uczniów: What do you do when you don't feel well? Po otrzymaniu kilku odpowiedzi nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają prezentację i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Odpowiadają na forum klasy i podają uzasadnienia.
Uczniowie samodzielnie lub w parach wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna), po czym nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
When you are ill, you lose fluids. What should you do to stay hydrated?
What can you eat or drink to get better?
You shouldn't see your friends when you're sick. Why?
Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog post about what to do when you're ill. In the post:
inform your reads what they should do to get better;
tell them what they shouldn't do;
ask them to share your advice with others.
Sign as XYZ.
Your reply should be between 30–50 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Na podstawie prezentacji multimedialnej uczniowie w parach układają quiz z pytaniami true/false do prezentacji wykorzystując konstrukcję should/shouldn't. Przekazują quiz innej parze uczniów, których zadaniem jest odpowiedzieć na pytania.