Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Healthy Body Healthy Mind / W zdrowym ciele zdrowy duch
Grupa docelowa: klasa 6 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.11, II.5, III.4, V.2, V.3, V.4
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń zna i stosuje słownictwo dotyczące ćwiczeń fizycznych i ich wpływu na organizm.
Uczeń potrafi wskazać najważniejsze informacje na temat zdrowego stylu życia.
Uczeń potrafi napisać wpis na bloga, w którym opowiada o aktywnym i zdrowym stylu życia.
Cele motywacyjne:
Uczeń poszerza kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat ćwiczeń fizycznych i ich wpływu na organizm.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat zdrowego stylu życia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie „Exercise and be healthy” (Przeczytaj) i pyta: Do you exercise? What do you do? What else do you do to be healthy? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują wyniki quizu w parach i na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Exercise is Good i odpowiedź na pytanie: How much time should we spend exercising every day? Uczniowie odpowiadają na pytanie na forum klasy.
Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu, wyjaśniają niezrozumiałe wyrażenia przy pomocy słownika. Do każdego fragmentu nauczyciel zadaje uczniom dwa–trzy pytania, żeby sprawdzić, czy uczniowie rozumieją treść tekstu. Ochotnicy/Ochotniczki odpowiadają na pytanie.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach realizują Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Wskazana osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą rozwinąć każde ze zdań, podając więcej informacji z tekstu.
Uczniowie rozmawiają w parach na temat z Exercise 5 (Przeczytaj). Każdy stara się przywołać sposoby na poprawienie nastroju opisane w tekście. Następnie, razem wykonują krótką ulotkę informacyjną zawierającą porady na temat tego jak ruch może poprawić nastrój.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium, nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie „There’s no gain without pain” i prosi, uczniów o odpowiedź na pytanie: How do you understand this sentence. Give me some examples. Uczniowie dzielą się opiniami i pomysłami na forum klasy, a następnie wykonują Exercise 1 (Film). Podają odpowiedzi nauczycielowi, a ten nanosi je na tablicę interaktywną.
Uczniowie oglądają film, a następnie wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do treści filmu.
Uczniowie realizują Exercise 3 (Film). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Następnie uczniowie w parach starają się rozwinąć odpowiedzi, podając kilka dodatkowych informacji z filmu. Odpowiedzi omawiane są na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca
Uczniowie rozmawiają w grupach czteroosobowych i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Film): Is your lifestyle active? Why? Why not?
Po zakończeniu rozmów, przedstawiciele grup relacjonują odpowiedzi kolegów/koleżanek na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1– 7 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You want to tell your readers about an active lifestyle. Write a blog entry about the effects of exercise on the body. On your blog:
tell your readers what exercise you do regularly;
explain why exercise is good for the body;
suggest a meeting with your readers to do some activities together.
Sign your name as XYZ.
Your answer should be between 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują notatkę, w której prezentują sylwetkę Stana. Tekst powinien liczyć 100–120 wyrazów. Na kolejnej lekcji chętne osoby odczytują prace.