Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Medicinal Plants / Rośliny lecznicze
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.5, III.4, III.7, V.1, V.6, V.8, V.10, V.12, VII.3, VII.5, VII.9, VII.15, VIII.2, IX.1, X, XII, XIII, XIV
poziom nauczania: – podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu roślin leczniczych i dolegliwości, na jakie mogą pomagać.
Uczeń potrafi zredagować ogłoszenie zachęcające do zachowania zasad bezpieczeństwa w stosowaniu preparatów pochodzenia roślinnego.
Uczeń potrafi zaprezentować swój pogląd na leczenie dolegliwości za pomocą preparatów roślinnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z ziołolecznictwem.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat roślin leczniczych.
Uczeń rozwija zainteresowanie przyrodą.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy, debata)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające zioła (Przeczytaj) i pyta: What plants that are used as medicine do you know? What do they cure? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel może zachęcić uczniów do wyrażenia opinii na temat cytatów słynnych myślicieli/pisarzy z ćwiczenia i zaprosić do ogólnoklasowej dyskusji: Which quote do you agree with the most/the least? Why?
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem Medicinal Plants i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną. Następnie, uczniowie tworzą własne zdania z wyrazami z ćwiczenia i prezentują je na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w parach lub małych grupach i odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Przeczytaj): Would you recommend a friend using herbal remedies? Why? Why not? In your answer, consider the reasons for using medicinal plants, the forms of herbal remedies and the safety of their use. W tym celu najpierw wybierają z tekstu określenia, które mogą być pomocne przy udzielaniu odpowiedzi na każde z pytań, a następnie przystępują do realizacji zadania. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach przygotowania do pracy z katalogiem interaktywnym nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Which plants can help to cure diseases? (Katalog interaktywny), po czym wskazuje na kolejne ilustracje w Exercise 1 (Katalog interaktywny) i pyta: What plant is it? What disease do you think it can help to cure? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym na forum klasy, a następnie wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują w parach plakat według polecenia z Exercise 4 (Katalog interaktywny): You are creating a poster about the rules of safety in using herbal remedies for your schoolmates. Write nine sentences to encourage them to consider the form of a herbal remedy they choose, possible interactions with other medications and how they can get professional advice on them.
Po zakończeniu pracy uczniowie prezentują postery na forum klasy. Następnie mogą przeprowadzić głosowanie na najlepszy poster.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przygotowują się do debaty oxfrodzkiej na temat: Medicinal plants are the best medicine. Najpierw, zgodnie z poleceniem Exercise 7 (Sprawdź się) zapisują listy wad i zalet ziołolecznictwa zgodnie z poleceniem z ćwiczenia. Następnie nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy (A i B).
Grupa A prezentuje poglądy za tym stwierdzeniem, a grupa B przeciw. Debatę poprzedza faza „burzy mózgów”, gromadzenia notatek z Exercise 7 (Sprawdź się) i przygotowywania słownictwa. Nauczyciel pomaga uczniom we wstępnym formułowaniu argumentów.
Uczniowie debatują na forum klasy, a następnie nauczyciel ogłasza zwycięzców debaty.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się):
Write an email to your friend from the UK to tell them of your recent visit to an herbal garden and present your point of view on medicinal plants. In your email:
tell your friend about the place you have visited;
explain how medicinal plants are used;
inform your friend about the risks connected with herbal remedies;
advise your friend how to stay safe if considering trying herbal remedies.
Your answer should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze:
Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą listę pytań (po jednym dla każdego slajdu z katalogu interaktywnego). Na kolejnej lekcji pracują w parach i każdy zadaje pytania koledze/koleżance, którego/której zadaniem jest udzielenie odpowiedzi.