Autora e1.materiału: Marcin Legeżyński

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga1.Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Leaving Earth: The Past and Future of Space Travel / Wyprawy pozaziemskie 1. historia i przyszłość podróży kosmicznych

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa

Cele kształcenia 1. wymagania ogólne: I, II, III, IV, V

Treści nauczania 1. wymagania szczegółowe: I.12, II.2, II.7, III.4, III.7, V.6, V.8, VIII.2, VIII.3, X

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu eksploracji kosmosu.

  2. Uczeń przedstawia zalety eksploracji kosmosu i zagrożenia, jakie ona stwarza.

  3. Uczeń potrafi zredagować esej o zaletach i wadach konkurencji przy wyścigu kosmicznym.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy eksploracji kosmosu.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat nowych technologii związanych z eksploracją kosmosu.

  3. Uczeń rozwija zainteresowanie przyszłością ludzkości.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk;skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia się)

Metody/techniki nauczania:

  1. konstruktywizm

  2. kognitywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem/filmem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e1.materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

  2. Uczniowie wykonują na forum klasy Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel może poprowadzić rozmowę/dyskusję, zadając następujące oraz podobne pytania: What does it mean that the space is “a new frontier”? Do you think your grandchildren will be born/will live on a the Moon? Would you like to be an astronomer?

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Making Our Way to the Stars i indywidualnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Na forum klasy uzasadniają odpowiedzi, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Wskazane osoby prezentują je na forum klasy.

  4. Uczniowie rozmawiają na temat z Exercise 5 (Przeczytaj): If you were offered a free ticket for one of the first suborbital flights, would you accept it? Why? / Why not? Wskazane osoby prezentują opinie swoich rozmówców na forum klasy.

  5. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Wskazany uczeń segreguje wyrażenia przy tablicy multimedialnej.

  6. Uczniowie oglądają film, a następnie samodzielnie wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, starają się je uzasadnić.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Film). Odczytują zdania, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w parach lub niewielkich grupach, odpowiadają na pytanie z Exercise 5 (Film): Which fact or idea mentioned in the video do you find most interesting? Why? Answer this question considering space colonisation, suborbital flights and exploring space beyond our solar system.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 11.7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

You have recently discussed the history of space exploration in your classes. Your teacher has asked you to write an essay about the advantages and disadvantages of the competition between different participants of the space race. You should mention competition between different countries as well as between private companies and state agencies.

Your answer should be 200–250 words long.

Na kolejnej lekcji praca domowa jest sprawdzana na forum klasy, a prace pisemne są zbierane do oceny indywidualnej.

Materiały pomocnicze: Film z e1.materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie na podstawie filmu z e1.materiału tworzą listę 8 pytań. Następnie, pracując w parach, zadają pytania koledze/koleżance, którego/której zadaniem jest udzielenie odpowiedzi