Autorki e‑materiału: Anna Caruk

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Warning! Strangers Online / Uwaga! Nieznajomi w sieci

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, I.12, II.1, II.2, II.3, II.4, II.5, II.6, II.7, III.4, III.7, IV.2, IV.3, IV.6, IV.7, V.1, V.2, V.3, V.6, V.7

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z cyberprzestępczością oraz zasadami bezpiecznego surfowania w internecie.

  2. Uczeń potrafi wskazać, jakie niebezpieczeństwa czekają na nieostrożnych użytkowników internetu.

  3. Uczeń potrafi zredagować wpis na blog, w którym ostrzega przed popełnianiem pewnych błędów w wirtualnej rzeczywistości i radzi, jak postępować, żeby się uchronić przed takimi błędami.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń czuje się kompetentny, gdyż rozwiązuje zadania na miarę swoich możliwości.

  2. Uczeń dostrzega użyteczność języka angielskiego w rozmowach o bezpieczeństwie w sieci.

  3. Uczeń kształtuje wiedzę na temat cyberprzestępczości i zasad bezpiecznego korzystania z internetu.

  4. Uczeń kształtuje postawę odpowiedzialnego i refleksyjnego korzystania z internetu.

  5. Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów oraz przewidywanie znaczeń nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wprowadza temat, wyświetlając zdjęcie z e‑materiału (Przeczytaj). Prosi uczniów, żeby pogrupowali czynności w Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie pracują na forum klasy, podają odpowiedzi i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  2. Następnie nauczyciel pyta: Why are the behaviors risky? What can happen as a result? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst Scammers? Trolling? Phishing? Never Heard of Them Before i samodzielnie wybrali odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je fragmentami tekstu. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba odczytuje tekst na forum klasy.

  4. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną połączyli grafiki ze zdaniami w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie na urządzeniach mobilnych rozwiązują krzyżówkę w grze edukacyjnej. Wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Gra edukacyjna) i odczytują je na forum klasy.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.

  7. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się): What can we do to protect ourselves from scammers?
    How should we react to internet trolls?
    What are credible sources on the internet?
    What is sensitive data?

    Uczniowie rozmawiają, a następnie przedstawiciele grup dzielą się opiniami na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują w parach Exercise 1 (Sprawdź się). Odczytują odpowiedzi na forum klasy lub nanoszą je na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie odczytują na forum klasy po jednym zdaniu z Exercise 3 (Sprawdź się). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie słuchają nagrania z Exercise 5 (Sprawdź się) i zaznaczają prawidłowe odpowiedzi. Następnie odczytują je na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2, 4, 6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog post where you’re going to include the following information:

    • describe a bad online experience that your friend has had recently;

    • why it happened;

    • how the person has dealt with it;

    • advise other what to do to avoid a similar situation.

Your post should consist of 100‑150 words.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, uczniowie tworzą mapę myśli dotyczącą tematu bezpieczeństwa w internecie (minimum 12 słów/wyrażeń). Na kolejnej lekcji oprowadzają się wzajemnie po swoich mapach z partnerem z ławki, tłumacząc swój tok myślenia przy kategoryzacji słownictwa.