Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Agnieszka Magoń
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Travel on Your Own or with Friends? / Podróżować samemu czy z przyjaciółmi?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8., II.4, III.4, V.4, V.9, V.12, VII.4, VII.5, VII.7, VIII.3, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu podróżowania.
Uczeń umie opisać własne preferencje dotyczące podróżowania solo lub z przyjaciółmi.
Uczeń potrafi opisać zdjęcie przedstawiające ekstremalną podróż koleją, która wymaga wyjścia ze strefy komfortu.
Uczeń potrafi napisać e‑mail, w którym zaprasza przyjaciół do wspólnej podróży po Europie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat podróżowania.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat stylów podróżowania oraz ich dobrych i złych stron.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z animacją)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel mówi: The picture shows a group of friends travelling together and a solo traveller? Why do you think this person has chosen to travel alone? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie w parach interpretują przysłowia i wskazują na jedno, które najbardziej do nich przemawia.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z pierwszym akapitem tekstu Solo or Let’s Go? i w parach tworzą listę wad i zalet podróżowania w grupie i w pojedynkę. Sugestie prezentują na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst Solo or Let’s Go? i porównują, czy któraś z ich propozycji (pkt 1) pojawiła się w tekście. Cytują kilka wymienionych w tekście zalet i wad podróżowania solo i w grupie.
Uczniowie ponownie czytają tekst Solo or Let’s Go? i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 3 (Przeczytaj). Na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj).
Uczniowie zaznaczają w tekście przydatne wyrażenia związane z tematem lekcji, zwracając szczególną uwagę na kolokacje: czasownik + rzeczownik oraz przymiotnik + rzeczownik.
W ramach rozgrzewki nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie skrótu FICUS. Następnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Animacja). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z animacją i wykonują Exercise 2 i 3 (Animacja).
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Animacja). Na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, przygotowują listę wyrażeń obejmującą wcześniejsze etapy materiału. Listę wykorzystają do opisu zdjęcia w Exercise 7 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You are planning to go on a tour of Europe with a group of friends. Write an email to them (100–150 words) and:
invite your friends to join you;
explain what your plans are;
give details about planned means of transport and accommodation;
ask your friends to inform you about their decision.
Materiały pomocnicze: Animacja z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, w oparciu o animację z e‑materiału, uczniowie przygotowują krzyżówkę z ośmioma wyrazami związanymi z tematem lekcji. Polecenie: Study the animation again. Create a crossword containing eight words connected with travelling used in the animation. Write eight definitions and create eight crossword slots. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się krzyżówkami w parach i je rozwiązują.