Aurotka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: A Little Bird Told Me… / Mały ptaszek mi powiedział...

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia - wymagania ogólne I, II, III, V, X

Treści nauczania - wymagania szczegółowe I.5, II.5, III.3, III.4, III.5, III.6, V.2, V.6, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z relacjami międzyludzkimi i plotkowaniem.

  2. Uczeń potrafi formułować pytania pośrednie.

  3. Uczeń potrafi opisać powody, dla których ludzie rozsiewają plotki.

  4. Uczeń potrafi uzasadnić opinię na temat plotkowania w życiu i w świecie mediów społecznościowych.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje świadomość wpływu plotek na samopoczucie psychiczne innych, a tym samym rozwija poczucie odpowiedzialności za swoją aktywność online.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat podłoża psychologicznego zjawiska plotkowania oraz zrozumienie, jak sobie radzić z jego negatywnymi skutkami.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. konstruktywizm

  2. kognitywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. zestaw ćwiczeń interaktywnych

  2. mapa pojęć

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie z sekcji Przeczytaj i pyta uczniów: 

  • Do you gossip? Why? Why not?

  • Have you ever got hurt by gossip about yourself? How?

  • Why do you think people gossip?

Uczniowie dzielą się opiniami na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrażenia z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną. Zachęca uczniów, żeby zastanowili się, jakie są polskie odpowiedniki idiomatycznych wyrażeń a little bird told me, on everyone’s lips i spill the beans.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst A Little Bird Told Me Online Board i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie powtarzają czynności dla Exercise 3 (Przeczytaj), a następnie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zdanie z tekstu I wonder how he feels now i wyjaśnia, w jaki sposób kryje ono w sobie pytanie how does he feel now?, po czym wprowadza w formie mini wykładu rolę kulturową i zasadę formułowania pytań pośrednich według instrukcji w e‑materiale (Przeczytaj).

  4. Następnie nauczyciel prosi, aby uczniowie wykonali w parach Exercise 5 (Przeczytaj). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie rozmawiają w parach lub małych grupach na temat interesującego ich aktualnie zdarzenia z życia ulubionych aktorów, muzyków lub celebrytów: What famous celebrity gossip did you hear recently? What questions would you like to ask the celebrities? Uczniowie rozmawiają, formułują pytania metodą pytań pośrednich. Chętne trzy lub cztery osoby przedstawiają efekty swojej pracy na forum klasy.

  6. W ramach wprowadzenia do pracy z mapą pojęć uczniowie dopasowują tłumaczenia do wyrazów w Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie analizują mapę pojęć, a następnie uzupełniają ją podanymi zwrotami. W celu sprawdzenia poprawności swoich pomysłów wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 i 4 (Mapa pojęć), a następnie podają odpowiedzi na forum klasy.

  9. Uczniowie uzupełniają tekst w Exercise 5 (Mapa pojęć) samodzielnie, a następnie porównują w parach. Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, a chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie samodzielnie łączą wyrażenia w pytania w Exercise 5 (Sprawdź się), po czym w parach przepisują te pytania, które tego wymagają w formie pytań pośrednich.

  2. Uczniowie rozmawiają w małych grupach na temat z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • Do you gossip? Why/why not?

  • Do you ever read online gossip forums? Why/why not?

  • Have you ever spread gossip about somebody? Why did you do it?

Uczniowie rozmawiają, a następnie przedstawiciele grup podsumowują dyskusje w grupach na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1‑5 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an e‑mail to friend from England about the gossip someone has been spreading about him/her. In the e‑mail:

  • outline what the gossip has been;

  • write who you suspect the gossiper is;

  • advise your friend should do.

Your answer should be 50–120 words long.

  1. Do każdej kategorii z mapy pojęć w e‑materiale uczniowie dodają jeden rodzaj działania, np.: negativity – aggression; secrets – to expose in order to humiliate etc. Polecenie: Study the mind map. Add an activity to each nod in the map (negativity, secrets, privacy, scandal). Write it down and present it in the next class.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie dodają do każdej kategorii z mapy pojęć w e‑materiale jeden rodzaj działania, np.: negativity – aggression; secrets – to expose in order to humiliate etc. Polecenie: Study the mind map. Add an activity to each node in the mind map (negativity, secrets, privacy, scandal). Write it down and present it during the next class.