Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Luiza Kubalska, Justyna Płachta
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Sports Injuries / Urazy sportowe
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, I.11, II.2, II.4, II.5, II.7, III.1, III.4, III.5, V.2, V.3, V.7, V.10, V.12, X, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu anatomii człowieka i urazów.
Uczeń potrafi zapytać o różne kontuzje.
Uczeń potrafi udzielić odpowiedzi na pytania związane z urazami.
Uczeń potrafi udzielić porady na temat tego, co zrobić w przypadku skręcenia kostki lub oparzenia.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o stanie własnego ciała.
Uczeń rozwija świadomość własnego dobrostanu fizycznego i nastawienie na rozwiązywanie problemów związanych ze stanem własnego ciała.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy, inscenizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Have you ever got injured? What happened? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie nauczyciel wyświetla zdjęcie z sekcji Przeczytaj i prosi uczniów o opisanie tego, co na nim widzą:
What does the picture show?
Why do you think he fell?
What injuries he might have right now?
Uczniowie w Exercise 1 (Przeczytaj) dobierają w pary czasowniki z definicjami. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tytuł tekstu Unexpected Injuries and Other Health Problems in Everyday Life (Przeczytaj) i wybierają prawidłową odpowiedź w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie, pracując parach, uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uzasadniają je odpowiednimi cytatami z tekstu.
Uczniowie rozmawiają w parach na temat: Has any of these accidents happened to you? When? How did you deal with it? Następnie relacjonują na forum klasy doświadczenia kolegi/koleżanki.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrań do ilustracji i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 3 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach i rozważają potencjalne skutki sytuacji opisanych w Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie słuchają nagrania w Exercise 1 (Sprawdź się) i wykonują ćwiczenie. Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w parach lub małych grupach na temat kontuzji wymienionych w Exercise 1 (Sprawdź się). Najpierw przekształcają każde z wyrażeń w pytanie, np. Have you ever broken your arm/pulled your muscle? Następnie odpowiadają na pytania kolegów/koleżanek i podają okoliczności kontuzji. Na koniec chętni relacjonują odpowiedzi kolegów/koleżanek. Alternatywnie: Nauczyciel może zastąpić dialogi w parach pracą na forum klasy w charakterze ankiety, której celem jest policzenie, ile osób w klasie odniosło wymieniane w ćwiczeniu kontuzje.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–7 i 9 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną według polecenia z Exercise 10 (Sprawdź się): Write a story for a contest organised by your favourite blog. The story should be on the topic of sports injuries. Your text should be 100–150 words long and it should include:
an injury that happened to you;
an injury that happened to your friend;
where and when you both were injured;
how you dealt with the injuries.
Opcjonalnie: Uczniowie tworzą mapę pojęć ze słownictwem z ilustracji interaktywnej.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania daneg:o multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie pracują w parach i zapisują i/lub nagrywają rozmowę lekarza (odgrywanego przez Ucznia A) z osobą kontuzjowaną (odgrywaną przez ucznia B). Koncentrują rozmowę wokół jednego problemu medycznego z ilustracji interaktywnej. Prezentują efekty pracy na kolejnej lekcji.