Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Where Do You Shop? / Gdzie robisz zakupy?

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.5, III.4, V.1, V.5, VI.3

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności.

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze sklepami w galerii handlowej i ich asortymentem.

  2. Uczeń stosuje typowe i przydatne zwroty używane podczas robienia zakupów.

  3. Uczeń potrafi zredagować wiadomość e‑mail, w której radzi przyjacielowi/przyjaciółce, które sklepy w galerii handlowej warto odwiedzić.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija umiejętność posługiwania się językiem angielskim w sytuacjach życia codziennego.

  2. Uczeń rozwija umiejętności komunikacyjne i społeczne.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie opisują zdjęcie przedstawiające dziewczynę na zakupach (Przeczytaj). Nauczyciel na bieżąco uzupełnia potrzebne słownictwo.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie w tekście Welcome to the Shine and Sparkle Shopping Centre nazw sklepów, które znajdują się w centrum handlowym. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają tekst Welcome to the Shine and Sparkle Shopping Centre i wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Uzasadniają wybór odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  3. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 23 (Przeczytaj) i porównują odpowiedzi. Chętne osoby nanoszą zadania na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

  5. W ramach przygotowania do pracy z multimedium uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  6. Uczniowie oglądają katalog interaktywny, po czym wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Dwie osoby mogą odczytać z podziałem na role dialog na forum klasy.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Katalog interaktywny). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Dodatkowo uczniowie mogą przetłumaczyć na polski zdania z tego zadania, a później (nie patrząc na oryginalne zdania angielskie) przetłumaczyć własne polskie zdania z powrotem na angielski. Po czym uczniowie porównują zdania wyjściowe z własnymi tłumaczeniami.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Katalog interaktywny) i sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Dodatkowo mogą przećwiczyć w parach pytania i odpowiedzi z zadania. Uczeń A podaje odpowiedź, uczeń B musi z pamięci odtworzyć pytanie pasujące do tej odpowiedzi. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.

  10. Uczniowie wykonują w parach Exercise 6 (Katalog interaktywny). Chętne osoby odczytują na forum klasy uzupełnione dialogi.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Odczytują prace w parach, a następnie chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend is planning a visit to a shopping centre. Write an email in which you:

  • tell him/her what shops he/she should go to;

  • inform him/her which shop offers a discount;

  • suggest going together on a shopping spree.

Sign as XYZ.

Your reply should be between 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tłumaczą na polski dwa wybrane dialogi z katalogu interaktywnego z e‑materiału. Na kolejnej lekcji każdy uczeń wymienia się tłumaczeniami z kolegą/koleżanką. Zadaniem uczniów jest przetłumaczenie otrzymanych dialogów z powrotem na angielski. Na końcu uczniowie porównują własne tłumaczenia z oryginalnymi dialogami z katalogu.