Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Food Waste / Marnowanie żywności

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, I.7, I.14, III.1, III.4, III.5, III.7, III.8, V.2, V.6, V.12, VII.4, VII.8, VII.9, VIII.1, VIII.2, X, XII, XIII

Poziom nauczania - rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z zapobieganiem marnowaniu żywności.

  2. Uczeń potrafi zredagować ulotkę wyjaśniającą, jak obchodzić się z łatwo psującą się żywnością.

  3. Uczeń potrafi zredagować wpis na blog, w którym proponuje zamianę tradycyjnych przepisów kulinarnych na takie, które pozwalają nie marnować żywności.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija świadomość globalnych problemów związanych z marnowaniem żywności.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat ekologicznych metod ograniczania marnowania żywności.

  3. Uczeń rozwija poczucie odpowiedzialności społecznej w zakresie ograniczenia marnowania żywności.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (mapa pojęć, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie kosza na śmieci (Przeczytaj) i pyta uczniów: A lot of food is wasted in the world. What do you think is the cause of this? Is food waste also a problem in Poland? Uczniowie rozmawiają na forum klasy.

  2. Uczniowie grupują wyrażenia w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst A Day in the Life of a Rubbish Bin. Na forum klasy wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj) i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach uzupełniają zdania w Exercise 34 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  3. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na temat: What could I do to produce less waste? Przedstawiciele grup relacjonują pomysły kolegów/koleżanek, a nauczyciel notuje je na tablicy.

  4. W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie własnymi słowami sloganów z ćwiczenia oraz podanie przykładów, które je ilustrują.

  5. Uczniowie indywidualnie odpowiadają na pytania z gry edukacyjnej. 

    Nauczyciel zachęca uczniów, żeby na forum klasy porównali metody ograniczenia marnowania żywności podane w grze z tymi na tablicy, które opracowali samodzielnie podczas wcześniejszej dyskusji. 

  6. Korzystając z informacji zawartych w grze edukacyjnej, uczniowie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na temat z Exercise 4 (Gra edukacyjna): What do you do to reduce food waste? Przedstawiciele grup relacjonują pomysły kolegów/koleżanek, a nauczyciel notuje je na tablicy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Pracując w parach, uczniowie tworzą ulotkę informacyjną dla uczniów szkoły zgodnie z poleceniem w Exercise 7 (Sprawdź się): Write a short leaflet (7–8 sentences) about the do’s and don’ts of dealing with perishable food. Po zakończeniu pracy chętni prezentują swoje ulotki na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 3, 56 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

You have been reading about the zero food waste idea and would like to share your thoughts about it with your readers. Write a blog entry (100–150 words) in which:

  • you will express your opinion about the zero food waste idea;

  • you will give examples of actions in accordance with the idea;

  • you will suggest exchanging recipes for zero food waste meals;

  • you will encourage your readers to leave comments.

Materiały pomocnicze:

Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie analizują grę edukacyjną oraz czytankę i tworzą mapę pojęć z 10 wyrazami/pojęciami z gry oraz tekstu, które ich zdaniem były najtrudniejsze lub najistotniejsze dla tematu marnotrawienia jedzenia. Na kolejnej lekcji oprowadzają swoich partnerów z ławki po swoich mapach.