Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Sportsmanship / Sportowe zachowanie

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.10, III.1, III.4, V.1, V.6, V.13, VII.4, VII.15, VIII.2, IX.2, X, XII, XIII, XIV

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

  6. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu zasad fair play w sporcie.

  2. Uczeń umie wskazać cechy „dobrego zwycięzcy” i „dobrego przegranego”.

  3. Uczeń potrafi zredagować artykuł do szkolnej gazetki, w którym wyjaśnia istotę właściwej postawy sportowej.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące zasad fair play w sporcie.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę z zakresu zasad fair play w sporcie.

  3. Uczeń kształtuje właściwe postawy etyczne.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. metoda podająca (praca z tekstem)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica multimedialna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające sędziego trzymającego żółtą kartkę i pyta:

  • Why do you think the referee is holding a yellow card?

  • What might have happened?

  • What do you think will happen next?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel zachęca uczniów do stosowania struktur wyrażających spekulacje/przypuszczenia: may/might/could/be likely to, perhaps itp.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pracują w grupach czteroosobowych. Każda z osób w obrębie grupy zapoznaje się z jednym z czterech fragmentów tekstu When Winning Is Not Everything. Następnie w obrębie grup uczniowie dzielą się ze sobą informacjami dotyczącymi fragmentów, które przeczytali. Na zakończenie nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną. Dodatkowo, uczniowie mogą przećwiczyć kluczowe słownictwo z zadania, pracując w parach. Uczeń A podaje wyjaśnienie danego wyrażenia, a zadaniem ucznia B jest powiedzieć, o jakie wyrażenie chodzi (lub odwrotnie). Uczniowie zamieniają się rolami. Ponadto uczniowie mogą ułożyć własne zdania z wykorzystaniem kluczowych wyrażeń, związane z tematem lekcji.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Przed przystąpieniem do realizacji zadania wyszukują w tekście przydatne słownictwo, które następnie wykorzystują w pracy. Alternatywnie: Uczniowie realizują zadanie ustnie, w parach lub na forum klasy w formie burzy mózgów.

  5. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna).

  6. Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach, po czym uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do treści ilustracji.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Po sprawdzeniu odpowiedzi mogą zinterpretować pierwsze dwa zdania.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie ustnie w parach lub grupach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). W tym celu najpierw przygotowują słownictwo przydatne do realizacji zadania, posiłkując się informacjami z wcześniejszych etapów lekcji, a następnie wykonują zadanie.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują dwa wybrane przez siebie zadania z Exercise 1–6 (Sprawdź się). Reszta zadań może być wykorzystana przez nauczyciela jako materiał powtórzeniowy lub do sprawdzianu wiadomości.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): At times we hear about ungentlemanly fraudulent acts of sportspeople. Write an article in the school newspaper and explain what the essence of sportsmanship is and what makes a good loser and a good winner. Your article should be 200–250 words long.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, wykorzystując ilustrację interaktywną z e‑materiału, uczniowie przygotowują 3–4 pytania do treści każdego elementu. Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w parach i zadają sobie na zmianę pytania oraz na nie odpowiadają.