Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Fantasy Sports / Sporty fantasy
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, III.1, III.4, III.5, III.6, III.7, V.1, V.2, V.6, V.7, VII.4, VII.5, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII, XIII
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z fantasy sports i ich historią.
Uczeń wyraża opinię na temat fantasy sports.
Uczeń tworzy artykuł do gazetki szkolnej, w którym opisuje własne doświadczenia związane z fantasy sports.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat fantasy sports.
Uczeń kształtuje wiedzę dotyczącą rzadziej spotykanych typów rozrywki.
Uczeń rozwija świadomość własnych preferencji w kwestii wyboru rozrywek.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy, inscenizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
How much do you know about fantasy sports?
What (do you think) they are?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy zgodnie z posiadaną wiedzą.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Fantasy Sports i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie rozmawiają w parach lub małych grupach, odpowiadając na pytanie z Exercise 4 (Przeczytaj): Would you like to try fantasy sports? Why? Why not? Chętni lub przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozwiązują quiz, porównują odpowiedzi na forum klasy. Następnie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach i prezentują je na forum klasy.
Uczniowie odgrywają w parach scenkę wywiadu zgodnie z poleceniem z Exercise 8 (Sprawdź się): Imagine you’re giving an interview on fantasy sports. Answer the interviewer’s questions in 3–4 sentences.
What do you think the term “management aspect” means in the context of fantasy sports?
Would you like to try a tabletop version of a fantasy sport? Why? Why not?
Why do you think fantasy sports have become mainstream?
Uczniowie mogą odpowiednio zmodyfikować lub dodać własne pytania. Przed odegraniem scenki uczniowie przygotowują pytania i słownictwo. Odgrywają scenkę dwa razy, zamieniając się rolami. Na koniec chętne pary prezentują dialogi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–5, 7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You’ve recently started playing a fantasy sport. Write an article for the school magazine (200–250 words) in which you explain what fantasy sports are and summarise your experiences thus far.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w parach układają 3 lub 4 własne pytania quizzowe w formacie „Milionerów”. Następnie, wszyscy oddają pytania nauczycielowi. Klasa zamienia się w studio rozgrywki Milionerów: uczniowie zostają podzieleni na dwie grupy. Nauczyciel, które wciela się w rolę prowadzącego losuje i odczytuje kolejne pytania, typując zawodników z każdej drużyny by na kartkach zapisali odpowiedź i równocześnie ją pokazali klasie. Nauczyciel zapisuje wynik rywalizacji na tablicy. Wygrywa drużyna, która zgromadzi większą liczbę punktów.