Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My Wardrobe Is Full of Clothes! / Moja szafa jest pełna ubrań!
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.4, II.5, III.4, III.5, III.6, V.1, V.2, VII.14, VIII.1, VIII.2, X, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń używa słownictwa związanego z ubraniami, tak aby móc mówić o tym, co lubi nosić.
Uczeń opisuje, co do kogo należy, używając przymiotników dzierżawczych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo potrzebne do rozmowy na temat ubrań i mody.
Uczeń rozwija świadomość własnych preferencji w zakresie ubioru.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica multimedialna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Mruczek, Irina and Ben wear very nice clothes! (Przeczytaj) i pyta uczniów: What are the children wearing? What are your favourite clothes? What colour is your favourite? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel zapisuje odpowiedzi na tablicy i podsumowuje je, mówiąc, jakie ubrania/kolory są najpopularniejsze.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną, pod dyktando innych chętnych uczniów, którzy literują wyrazy z krzyżówki.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Our Favourite Clothes, a następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie, na podstawie tabeli z ćwiczenia, uczniowie formułują zdania na temat Iriny, Bena i Mruczka.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na właściwe zdania z tekstu
Uczniowie na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Ochotnik nanosi zadanie na tablicę.
Nauczyciel wyjaśnia zasadę tworzenia przymiotników dzierżawczych. Przechadza się po klasie i wskazuje na różne przedmioty należące do uczniów. Zadaniem uczniów jest opisać je z wykorzystaniem konstrukcji It is his/her/your/our… Następnie uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi nauczycielowi, a ten nanosi je na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie What are your favourite clothes? (Prezentacja multimedialna) i prosi uczniów, żeby odpowiedzieli na pytanie i opisali swoje ulubione ubrania.
Uczniowie wykonują przy tablicy Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Nauczyciel zasłania prawą część tabeli i prosi o nazwanie elementów stroju. Następnie zasłania lewą część tabeli (z definicjami), a uczniowie charakteryzują poszczególne elementy stroju.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Prezentacja multimedialna):
Whose clothes are your favourite?
Who doesn't like colourful clothes?
Amelie has a lot of clothes in one colour?
What colour is that?
Uczniowie pracują w grupach i tworzą garderobę dla swojego nauczyciela: Create a perfect wardrobe for your teacher. Make a list of clothes you think would be perfect for your teacher to wear. Uczniowie tworzą listy, a następnie prezentują je na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about your clothes to a friend from England. In the email:
describe what you’re wearing today;
write what colours are your clothes;
explain what your favourite clothes are.
Your answer shouldn’t be longer than 50 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej ucziowie analizują prezentację multimedialną (e‑materiał) i na jej podstawie tworzą prezentację w programie Powerpoint ilustrującą jeden dodatkowy styl ubierania się, który albo się uczniom podoba, albo nie, natomiast jest na czasie. Obowiązuje ich czterozdaniowy opis ubrania (jak w prezentacji multimedialnej) oraz przykładowa ilustracja.