Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Jarosław Krakowski |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Półprzewodniki typu n |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony Treści nauczania – wymagania szczegółowe I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: 2) posługuje się materiałami pomocniczymi, w tym tablicami fizycznymi i chemicznymi oraz kartą wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych; 19) wyodrębnia zjawisko z kontekstu, nazywa je oraz wskazuje czynniki istotne i nieistotne dla jego przebiegu; VIII. Prąd elektryczny. Uczeń: 1) opisuje przewodnictwo w metalach, elektrolitach i gazach; wyjaśnia proces jonizacji w gazach, wskazuje rolę promieniowania, wysokiej temperatury i dużego natężenia pola elektrycznego. |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | IBSE (Inquiry‑Based Science Education - nauczanie/uczenie się przedmiotów przyrodniczych przez odkrywanie/dociekanie naukowe). |
Metody nauczania: | burza mózgów, wykład informacyjny, |
Formy zajęć: | - praca w parach, |
Środki dydaktyczne: | Symulacja interaktywna, animacje interaktywne ilustrujące wpływ domieszek typu n na koncentrację nośników prądu, zestaw zadań. |
Materiały pomocnicze: | - rzutnik, |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Pytania nauczyciela:
Podsumowanie odpowiedzi: półprzewodniki są stosowane powszechnie w elektronice, przewodzą prąd elektryczny gorzej niż metale. 2. Jakie nośniki prądu występują w półprzewodnikach i jak powstają? Podsumowanie odpowiedzi: elektrony i dziury powstają parami w wyniku urywania się elektronów z wiązań międzyatomowych. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie w parach oglądają animację, robią notatki i zapisują wnioski, dlaczego wprowadzenie domieszek powoduje wzrost liczby nośników prądu i zmniejszenie oporu elektrycznego półprzewodników. Nauczyciel pełni rolę doradcy , obserwuje i kontroluje pracę uczniów. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie w grupach rozwiązują zadania: 1‑4 z zestawu ćwiczeń w celu zweryfikowania zdobytej wiedzy. | |
Praca domowa: | |
Zadania 5‑9 z zestawu ćwiczeń w celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Może być wykorzystane przy powtórzeniu wiadomości i realizowaniu innych tematów z zakresu półprzewodników. |