Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Summer Holidays / Wakacje
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.5, 1.8, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.1, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń wymienia miejsca, w których można spędzić wakacje.
Uczeń wymienia różne wakacyjne aktywności.
Uczeń układa zdania dotyczące tego, co ludzie robią podczas wakacji.
Cele motywacyjne:
Uczeń wzbogaca słownictwo dotyczące różnych sposobów spędzania wakacji.
Uczeń rozwija umiejętność budowania zdań.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje trzy zdjęcia lub rysunki przedstawiające plażę, las i góry.
Nauczyciel wyświetla na tablicy puzzle z Exercise 1 (Przeczytaj). Kolejni uczniowie podchodzą do tablicy i układają puzzle. Gdy układanka jest skończona, nauczyciel odtwarza nagranie, a uczniowie trzykrotnie powtarzają słowo seaside – głośno, ciszej i szeptem.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel odtwarza nagrania do każdego obrazka (Przeczytaj), a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagrania i zatrzymuje je w kluczowych momentach (zdania w Present Simple) i prosi o powtórzenie. Następnie wyświetla na tablicy sekcję Zwróć uwagę! Odtwarza nagranie ponownie i prosi uczniów o wykrzyknięcie Stop!, gdy usłyszą zdanie twierdzące. Potem odtwarza nagranie jeszcze raz, tym razem prosząc, by uczniowie nasłuchiwali i reagowali, jeśli pojawiają się zdania przeczące z don't. W obu seriach odtwarzania nauczyciel na wyświetlonym transkrypcie podkreśla wychwycone przez uczniów zdania.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Nauczyciel odczytuje kolejne wyrażenia z ćwiczenia i pokazuje je gestami. Ochotnicy podchodzą do tablicy i przeciągają poszczególne wyrażenia do odpowiednich obrazków.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych porządkują zdania w ćwiczeniu. Następnie ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wiesza w trzech różnych miejscach zdjęcia plaży, lasu i gór. Następnie odtwarza nagrania z Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Zadaniem uczniów jest podejść do zdjęcia, które jest poprawną odpowiedzią.
Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Każda z nich zapoznaje się z ilustracją interaktywną. Następnie drużyny wykonują plakaty, na których rysują, co można robić na plaży (grupa 1), w górach (grupa 2) i w lesie (grupa 3). Gotowe prace prezentują na forum klasy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Prosi uczniów, żeby podpowiadali mu, do której kategorii przesuwać poszczególne wyrazy.
Uczniowie jeszcze raz przyglądają się ilustracji interaktywnej. Następnie w parach na urządzeniach mobilnych uzupełniają Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby stanęli po jednej stronie sali. Następnie głośno podaje różne wyrazy: nazwy miejsc i różnych letnich aktywności poznanych podczas zajęć oraz nazwy codziennych aktywności, np.: go to school, do homework. Kiedy uczniowie usłyszą wyraz związany z wakacyjnymi zajęciami, powinni przebiec na drugi koniec sali, a jeśli usłyszą nazwę codziennej aktywności, pozostają bez ruchu. Osoba, która skusi, staje obok nauczyciela i na zmianę z nim podaje różne wyrazy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Zdjęcia lub rysunki przedstawiające plażę, las i góry.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną. Wskazane osoby kolejno losują po jednej kartce z nazwą aktywności wykonywanej w danym miejscu. Po wylosowaniu kartki każda osoba ma za zadanie tylko za pomocą gestów pokazać, o jaką aktywność chodzi. Reszta klasy odgaduje jej nazwę.