Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ewelina Ramontowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: In the World of Online Stores / W świecie wirtualnych sklepów
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, I.12, II.2, II.5, II.6, III.2, III.3, III.4, III.7, IV.8, IV.10, V.2, V.10, V.11, VI.14, VII.15, VIII.1, IX.1
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z zakupami on‑line.
Uczeń potrafi zwrócić się z prośbą o zwrot środków lub przyjęcie reklamacji.
Uczeń potrafi wymienić możliwe problemy związane z internetową formą zakupów.
Uczeń potrafi opisać własne doświadczenia w zakupach internetowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę i korespondencję na temat zakupów internetowych.
Uczeń kształtuje świadomość praw konsumenckich.
Uczeń rozwija wiedzę na temat sposobów egzekwowania praw konsumenckich od sprzedawców internetowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów:
Do you like shopping on‑line? Why/why not?
What is the best deal you’ve ever made?
Uczniowie dzielą się na forum klasy opiniami i doświadczeniami.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrażenia z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie przeglądają tekst In the World of Online Stores i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj), po czym dokładnie zapoznają się z całością tekstu i przypisują nagłówki jego poszczególnym akapitom w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i prezentują odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 5 (Przeczytaj) i porównują je na forum klasy. Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Chętna osoba odczytuje tekst ćwiczenia.
Następnie, pracując w parach, uczniowie starają się odtworzyć opisane w ćwiczeniu kroki, które należy podjąć podczas zakupów online. Zapisują kroki i porównują je z tekstem ćwiczenia.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Mapa pojęć), a następnie w grupach trzy-, czteroosobowych pracują metodą burzy mózgów i tworzą listę wszystkich możliwych problemów, jakie mogą się pojawić podczas zakupów w internecie. Pracują w określonym czasie (np. 10 minut). Nauczyciel zachęca uczniów, żeby czerpali z własnych doświadczeń. Po zakończeniu pracy grupy prezentują pomysły na forum klasy, a nauczyciel nanosi te pomysły na tablicę.
Uczniowie odpowiadają na pytania: What would you say/write to an online shop customer service if
the phone you bought arrived broken;
delivery service was delayed;
the item you bought came in the wrong size?
Uczniowie samodzielnie lub w parach analizują mapę pojęć i porządkują elementy w Exercise 2 (Mapa pojęć), po czym nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie analizują sytuacje z Exercise 3 (Mapa pojęć), wybierają zwroty z mapy pojęć, które nie pasują do danych sytuacji. Sprawdzają ćwiczenie na forum klasy, porównując je z własnymi wcześniejszymi propozycjami zwrotów z pkt 5. Przy okazji nauczyciel może przypomnieć/zaprezentować uczniom zwroty grzecznościowe charakterystyczne dla korespondencji e‑mailowej tego typu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Mapa pojęć) i prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie słuchają rozmów telefonicznych pomiędzy klientami i biurem obsługi klienta w Exercise 1 (Sprawdź się) i wybierają dla nich właściwe streszczenia.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się).
Dla chętnych: Uczniowie odwiedzają stronę returns ulubionego sklepu internetowego i sprawdzają, czy wszystkie wyrażenia i zdania są dla nich zrozumiałe. Zapisują mniej zrozumiałe zdania, aby porozmawiać o nich na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie podsumowującej lekcji uczniowie, pracując w parach, odgrywają scenkę rozmowy pomiędzy klientem i pracownikiem obsługi, wykorzystują wyrażenia z mapy pojęć. Wykonują zadanie jeszcze raz, zamieniając się rolami. Chętni prezentują scenkę na forum klasy.