Autorka e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: The Future Is Alpha / Przyszłość to Alfa

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Poziom nauczania: rozszerzony

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V 

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.2, I.3, I.4, I.5, I.12, III.2, III.4, III.5, III.7, III.8, III.9, V.2, V.3, V.5, V.6, V.12, V.13, VII.4, VII.14, VII.15, VIII.2, VIII.3, VIII.4, X, XII, XIII, XIV

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje środki leksykalne umożliwiające rozmowę o cechach pokoleń X, Y, Z oraz pokoleniach poprzednich.

  2. Uczeń wie, do jakich okresów historycznych zalicza się pokolenia o różnych nazwach.

  3. Uczeń potrafi opisać czynności, które być może będzie wykonywać pokolenie Alpha.

  4. Uczeń potrafi porównywać pokolenia pod względem relacji międzyludzkich, sposobów uczenia się i użycia technologii.

  5. Uczeń potrafi przedstawić opinię na temat wizji pokolenia przyszłości.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje kompetencje językowe umożliwiające wypowiadanie się na temat cech wyróżniających poszczególne pokolenia w XX i XXI wieku.

  2. Uczeń rozwija świadomość historyczną własnego usytuowania na spektrum przemian pokoleniowych.

  3. Uczeń pogłębia zrozumienie, w jakim stopniu rzeczywistość ucznia zależna jest od technologii.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

    kognitywizm

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej obrazek z cechami charakteru (Przeczytaj) i pyta: Which of these describe you? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do czytania tekstu uczniowie łączą daty z nazwami pokoleń w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Uczniowie sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst ...X, Y, Z... A i indywidualnie wykonali Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie samodzielnie nadają tytuły akapitom czytanki, a następnie na forum zespołu klasowego uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie przeciągają wyrazy w zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum klasy i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie pracują w parach i wspólnie ustalają jak uzupełnić zdania w Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na urządzeniach mobilnych, po czym odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je tablicę.

  4. Uczniowie układają puzzle w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Dodatkowo nauczyciel pyta: Do you think this picture is a good sum up of generation Alpha? Why? Why not?

  5. Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi poprawne gramatycznie zdania na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie powtórnie oglądają prezentację, a następnie indywidualnie lub w parach wykonują Exercise 34 (Prezentacja multimedialna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): In your opinion, does it make sense to create characteristics of generations? Po zakończeniu rozmów uczniowie dzielą się opiniami na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 3, 46 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You just read an article describing characteristics of your generation. Write a letter (200–250 words) to the editor, in which you agree or disagree with the idea of such an article and present an example of someone whose character/preferences are a clear exception to the presented characteristic.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W fazie realizacyjnej uczniowie, pracując w parach, analizują prezentację i dopisują do niej akapit na temat What hobbies will they have? Prezentują teksty na forum klasy. Nauczyciel zapisuje pomysły na hobby pokolenia Alpha na tablicy.