Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Agnieszka Ruzikowska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Co to jest ruch złożony i jak go opisać |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | flipped classroom |
Metody nauczania: | laboratoryjna |
Formy zajęć: | praca w grupach |
Środki dydaktyczne: | komputer dla każdej grupy uczniów, przygotowany wcześniej szablon programu umożliwiający w prosty sposób symulację dwuwymiarowego ruchu |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Uczniowie przed lekcją czytają część „Przeczytaj” materiału i oglądają film samouczek oraz wymyślają kilka przykładów ruchów złożonych. Na początku lekcji nauczyciel wyjaśnia ewentualne wątpliwości uczniów. Uczniowie podają swoje przykłady ruchów złożonych, a nauczyciel zapisuje je na tablicy. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie w grupach wybierają trzy przykłady różnych ruchów złożonych i uzupełniają program o równania zależności położenia od czasu tak, aby można było wykonać symulację tego ruchu. Uczniowie zapisują swoje obserwacje – w szczególności zwracają uwagę na kształt toru oraz na to, jak zmienia się ruch gdy zmienią się wartości składowych prędkości początkowej, położenia początkowego, bądź przyspieszenia. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie wykonują zadania 1‑4 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
W celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości zadanie 5 i 7 z zestawu ćwiczeń, a dla chętnych, zadania 6 i 8. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Film samouczek uczniowie mogą także obejrzeć na początku lekcji. |