Dla nauczyciela
Autorzy e‑materiału: Zdzisław Dudek, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Small Businesses and Shopping Locally / Małe firmy i lokalne zakupy
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.7, II.2, II.5, II.7, III.1, III.2, III.3, III.4, III.7, V.1, V.2, V.3, V.5, V.6, V.8, V.11, V.12
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z handlem i jego wpływem na środowisko lokalne.
Uczeń potrafi wskazać i uzasadnić, dlaczego warto inwestować w lokalne przedsięwzięcia i kupować w sklepach osiedlowych.
Uczeń potrafi napisać rozprawkę na temat korzyści, jakie przynoszą lokalnej społeczności małe biznesy.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z handlem.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat związku pomiędzy inwestowaniem w lokalne przedsięwzięcia, a rozwojem lokalnej społeczności.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (prezentacja multimedialna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla ilustrację (Wprowadzenie) i pyta uczniów: What do these two shops have in common? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel wskazuje na zdjęcie na początku sekcji Przeczytaj i pyta: Would you like to do some shopping in such a place? Uczniowie mają kilka minut na dyskusję. Następnie, uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, po czym chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Corner Shop Nostalgia i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w parach i dzielą się opiniami zgodnie z poleceniem z Exercise 4 (Przeczytaj): Do you agree with the author’s take on corner shops? Why? Why not? What are your experiences with them? Relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Uczniowie w parach analizują wyrażenia umieszczone w słowniku i odszukują w czytance zdania, w których te wyrazy występują. Następnie w parach sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem kolegi jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a drugi tłumaczy wyrażenie na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które wyrazy były trudne, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają prezentację i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Na forum klasy odpowiadają na pytanie: Which point of the presentation do you find the most important?
Uczniowie ponownie oglądają prezentację i w parach wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Następnie, podają propozycje uzupełnienia luk w ćwiczeniu na forum klasy i wspólnie z nauczycielem ustalają najlepszą wersję każdej odpowiedzi. Wyznaczone przez nauczyciela osoby (inne, niż te, które zaproponowały najtrafniejsze odpowiedzi) nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie uzupełniają na tablicy Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Po sprawdzeniu odpowiedzi uczniowie mogą utrwalić wpisane wyrazy, pracując w parach. Zadają sobie pytania do poszczególnych zdań, w taki sposób, aby w odpowiedzi padło wpisane wyrażenie, np.: How can small businesses influence our economy? – They stimulate it by...
Uczniowie, pracując w parach, ustnie wykonują Exercise 5 (Prezentacja multimedialna).
Faza podsumowująca:
Uczniowie na forum klasy wykonują ustnie w parach lub małych grupach Exercise 7 (Sprawdź się). Następnie uczniowie dokonują samoewaluacji - ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an essay (200–250 words) in which you give your opinion on the role of shopping locally for the community.
Materiały pomocnicze: brak
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie podsumowującej uczniowie w trzyosobowych grupach przygotowują się do kampanii informacyjnej dla uczniów szkoły: Buy Locally. Save the Community. Przygotowuj np.: ulotkę informacyjną, infografikę, dwuminutowe wystąpienie itp. W kampanii uwzględniają treść prezentacji multimedialnej, rozwijając wybrane kwestie. Mogą również odnieść się do treści tekstu Corner Shop Nostalgia.