Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: An Ocean – A Place Full of Life / Ocean – miejsce pełne życia

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.5, III.4, V.1, V.6, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z oceaniczną fauną i florą.

  2. Uczeń potrafi opisać ekosystem rafy koralowej.

  3. Uczeń potrafi wyjaśnić, skąd pochodzi połowa zasobów tlenu na Ziemi.

  4. Uczeń potrafi uzasadnić, dlaczego zaśmiecanie oceanów jest groźne dla klimatu.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje świadomość znaczenia oceanicznej fauny i flory dla stabilizacji klimatu Ziemi.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat złożoności ekosystemów oceanicznych.

  3. Uczeń kształtuje świadomość odpowiedzialności indywidualnej w kwestii zanieczyszczania środowiska.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie oceanu z e‑materiału i pyta uczniów:

  • What do you see in the picture?

  • Do you know how many oceans there are on Earth?

  • What are their names?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Secrets of the Ocean Life i odpowiadają na pytanie: Which fact about the ocean surprised you the most?, a następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Metodą drylu językowego uczniowie powtarzają za nauczycielem wymowę trudniejszych słów z tekstu, w szczególności: the Southern, algae, species, oxygen.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst Secrets of the Ocean Life i uzupełniają nazwy oceanów w Exercise 3 (Przeczytaj), po czym ochotnik na forum klasy odczytuje odpowiedzi.

  4. Uczniowie w parach omawiają pytania z Exercise 4 (Przeczytaj), po czym jednym zdaniem odpowiadają na nie w formie pisemnej.

  5. W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie słuchają na forum klasy nagrań do ilustracji interaktywnej, a następnie porządkują wyrażenia w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie ponownie słuchają nagrań i odpowiadają TRUE/FALSE na pytania z Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Pracując parach, uczniowie starają się opisać koledze/koleżance ilustrację interaktywną (Ilustracja interaktywna), przywołując z pamięci jak najwięcej wspomnianych w nagraniach faktów na temat raf koralowych. Na koniec chętna osoba prezentuje wypowiedź na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie słuchają nagrania z Exercise 5 (Sprawdź się) i w parach uzupełniają tekst ćwiczenia.

  3. Uczniowie, pracując w parach, ustnie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Odpowiadają na pytania: 

  • Do you want to see a coral reef? Why/why not?

  • In your opinion, what should we do to protect the oceans?

Po zakończeniu pracy chętna osoba podaje odpowiedzi na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–46 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write a short article for the school magazine about ocean life. In the article:

  • describe what kind of animals exist in oceans;

  • mention the biggest and the smallest ocean animals;

  • explain where can you find the most animals and plants.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą mapę pojęć zawierającą słownictwo związane z rafą koralową opisaną w ilustracji interaktywnej.