Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Żaneta Mucharska
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Creative Hobbies / Twórcze hobby
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, II.5, II.6, III.4, III.7, V.3, V.4, V.5, V.10, V.12, VII.4, VII.5, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.1, X, XII, XIII, XIV
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu rękodzieła oraz narzędzi i materiałów artystycznych.
Uczeń potrafi wskazać główne korzyści realizowania twórczego hobby oraz możliwości tworzenia rękodzieła w domu.
Uczeń potrafi napisać artykuł, w którym zachęca do wzięcia udziału w zajęciach rękodzieła.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat rękodzieła i materiałów artystycznych.
Uczeń kształtuje wiedzę dotyczącą twórczego hobby oraz możliwości tworzenia rękodzieła w domu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie w parach opisują ilustrację na początku sekcji przeczytaj. Następnie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy. Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.
Uczniowie w parach interpretują każdy z cytatów z Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie pracują w grupach trzyosobowych. Każda osoba zapoznaje się z trzema akapitami tekstu Think Out Of The Box! (uczeń A akapity 1–3, uczeń B akapity 4–6, uczeń C akapity 7–9). Po przeczytaniu przydzielonych fragmentów tekstu i sprawdzeniu niezrozumiałych wyrażeń w słowniku, uczniowie w obrębie grupy relacjonują sobie nawzajem treść akapitów. Na forum klasy informują nauczyciela, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie w parach wykonują zadanie ustnie. Następnie na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie spoglądają na zdjęcie na początku sekcji Prezentacja multimedialna i odpowiadają na pytanie: How to start arts & crafts activities at home? Nauczyciel zapisuje ich pomysły na tablicy. Następnie uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Chętne osoby na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują ustnie Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki. Następnie dokonują samoewaluacji – ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an article for the school newspaper encouraging pupils to participate in activities organised by the local community centre, outlining the benefits of developing creativity. The article should be 200–250 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, w oparciu o informacje zawarte w prezentacji multimedialnej, uczniowie przygotowują mapę pojęć, w której uwzględniają kluczowe informacje wraz ze słownictwem. Na kolejnej lekcji nauczyciel losowo łączy uczniów w pary: uczniowie „oprowadzają” się wzajemnie po mapach, mogą dodatkowo zadawać pytania i odpowiadać na te zadane przez innych uczniów.