Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Lech
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Club Are You In? / Na jakie zajęcia chodzisz?
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.5, VII.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z zainteresowaniami i pasjami.
Uczeń potrafi wypowiadać się na temat swoich pasji.
Uczeń potrafi opowiadać o zajęciach pozalekcyjnych.
Uczeń potrafi zredagować wpis na blog, w którym opowiada o zajęciach dodatkowych.
Cele motywacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z zainteresowaniami i pasjami.
Uczeń poszerza swoją wiedzę na temat różnych zajęć dodatkowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcie zajęć dodatkowych (Przeczytaj) i pyta: Do you have any after school activities? What are they? Uczniowie opowiadają o swoich zajęciach dodatkowych.
W ramach rozgrzewki uczniowie łączą podane wyrazy z ilustracjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętny uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst (Przeczytaj), a następnie wykonują indywidualnie Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i czytają zdania na forum zespołu klasowego, uzasadniając odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i w parach wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum zespołu klasowego, uzasadniając odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z plikiem audio uczniowie łączą nazwy kółek zainteresowań z ich opisami w Exercise 1 (Plik audio).
Uczniowie słuchają po raz pierwszy rozmowy telefonicznej (Plik audio) i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie słuchają rozmowy po raz drugi, uzupełniając Exercise 3 oraz 4 (Plik audio). Następnie chętni uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie grają w parach w memo w Exercise 1 (Sprawdź się).
Uczniowie, pracując w grupach trzy-, czteroosobowych, rozmawiają i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
What clubs do you or your friends take part in?
What kind of club would you like to join?
Po zakończeniu rozmów uczniowie dzielą się na forum klasy pomysłami na temat kółek tematycznych, do których chcieliby dołączyć.
Faza podsumowująca:
Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 6 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–4 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej lub na zakończenie fazy realizacyjnej uczniowie słuchają materiału audio i tworzą po dwa zdania opisujące działalność kółek wymienionych w materiale. Polecenie: Listen to the Audio in the e‑materiał. Make a list of all the clubs mentioned in the conversation. Then, write two sentences about every club. Describe what students generally do there. Do not use the sentences from the Audio. Create your own sentences. Eg. In Charity Club,students collect food for animals in animal shelter.