Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Space Food / Kosmiczne jedzenie
Grupa docelowa klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.6, I.12, II.5, II.7, III.1, III.4, III.7, V.3, V.7, V.10, VII.8, VII.13, XI, XII, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu żywienia w podróży kosmicznej.
Uczeń opisuje najciekawsze oraz najbardziej zaskakujące fakty związane z produktami spożywczymi wykorzystywanymi w kosmosie.
Uczeń potrafi stworzyć menu dla astronauty.
Uczeń potrafi ustnie i pisemnie uzasadnić swoje przemyślenia na temat żywienia w kosmosie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat żywienia w kosmosie i specyfiki lotów orbitalnych.
Uczeń kształtuje urealniony obraz życia na statku kosmicznym oraz zrozumienie wszechobecności technologii we współczesnej rzeczywistości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
karty ćwiczeń interaktywnych
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie z sekcji Przeczytaj i pyta: If you were to take one type of food with you on a space mission, what would it be? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel pyta: Do you know what was the first meal eaten on the Moon? Żeby się tego dowiedzieć, uczniowie układają puzzle w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi ilustrację na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst On the Menu in Orbit i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst. Rozmawiając w parach, odpowiadają na pytania z Exercise 3 (Przeczytaj):
What has changed about space food since the first missions?
Which criteria must be met to make space food safe for consumption?
How does eating food in space differ from how we do it on Earth?
Why does the text mention having a cold?
What is the connection between space food and some commercial products?
Chętni udzielają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie słuchają nagrań z Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) i łączą je z ilustracjami. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel odtwarza nagrania odnoszące się do interaktywnych pól w ilustracji interaktywnej, a uczniowie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach. Ponownie słuchają nagrań do ilustracji i uzupełniają Exercise 3 i 4 (Ilustracja interaktywna). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, tworzą menu astronauty według polecenia do Exercise 8 (Sprawdź się): Based on the information from the text in the “Przeczytaj” section and the interactive illustration from the “Multimedium” section write a one‑day menu for an astronaut (three meals and a snack). Uczniowie prezentują menu na forum klasy.
Uczniowie odpowiadają w parach na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się):
Which facts from the text in “Przeczytaj” section (On the Menu in Orbit) surprised you or aroused your interest? Answer using 5–6 sentences. Następnie relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie odpowiadają na pytanie w Exercise 9 (Sprawdź się):
During the summer you visited the Space Travel Museum. Write a blog entry (100–150 words) in which you:
write what made you decide to visit the museum;
describe at least one exhibit worth seeing;
describe the feelings your visit evoked;
encourage the readers to visit this very place in the future.
Materiały pomocnicze:
Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Na podstawie ilustracji interaktywnej uczniowie tworzą mapę pojęć pod tytułem Space food. Mapa może mieć dowolną liczbę węzłów, w tym trzy obowiązkowe: food and drink, food processes, space equipment. Następnie, pracując w parach i posługując się mapą pojęć, opisują, na czym polega funkcjonowanie w warunkach okołoorbitalnych.