Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Elżbieta Laskowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Practice Makes Perfect / Praktyka czyni mistrza

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.1, II.2, II.5, II.7, III.1, III.4, III.5, III.6, III.7, V.1, V.2, V.5, V.6, V.8, V.10, VII.4, VII.5, VII.9, VII.14, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze sportem.

  2. Uczeń umie wyjaśnić, jak stać się ekspertem w jakiejś dziedzinie.

  3. Uczeń potrafi opowiadać o swoich umiejętnościach sportowych.

  4. Uczeń potrafi napisać e‑mail z poradami, jak stać się dobrym sportowcem.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane ze sportem.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat drogi do osiągania poziomu eksperckiego w jakiejś dziedzinie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. konstruktywizm

  2. kognitywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What sports do you play? What is your favourite sport to watch? Who is your favourite sportsman/sportswoman? Naprowadza na odpowiedzi, dzieląc się swoimi preferencjami: I play volleyball/football/tennis… I do gymnastics…
    I like watching tennis/rugby/swimming.
    My favourite sportsman is X.

  2. Uczniowie indywidualnie uzupełniają krzyżówkę zawierającą nazwy różnych sportów w Exercise 1 (Przeczytaj), po czym nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie pływaczki (e‑materiał) i kieruje uwagę uczniów na tekst wprowadzenia z e‑materiału.

  2. Uczniowie czytają tekst How to Be Good at Something in 4 Simple Steps i indywidualnie wykonują Exercise 23 (Przeczytaj). Chętni uczniowie czytają na głos całe zdania.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst, a następnie samodzielnie wybierają odpowiedzi w Exercise 4 (Przeczytaj). Odczytują po jednym zdaniu, w zdaniach 2–5 próbują uzasadnić wybory; np.: Becoming good at something shouldn’t take too much time is false, because practice is important and has to be regular.

  4. Uczniowie rozmawiają w parach o swoich umiejętnościach sportowych i o dyscyplinie dbania o ruch/zdrowie. Odgrywają scenkę, podczas której uczeń A chce nauczyć się jakiegoś sportu, a uczeń B doradza mu, jak się zdyscyplinować. A: I would like to be a boxer…
    B: You need to jog every day… You need to find a trainer… You need to buy boxing gloves/punching bag… You need to join a gym… You need to train 5 times a week.
    Uczniowie korzystają ze słowników, a nauczyciel monitoruje rozmowy i naprowadza na pomysły, jeśli to konieczne. W ćwiczeniu uczniowie aktywnie, samodzielnie poszukują środków językowych, wzbogacając słownictwo i ćwicząc budowanie zdań.

  5. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Najszybszy uczeń zaznacza wyrazy na tablicy interaktywnej.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej mapę pojęć związaną ze sportem. Uczniowie analizują mapę, a następnie samodzielnie wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę interaktywną.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Mapa pojęć). Odczytują zdania, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie słuchają dialogu Marii i Kevina o grze w tenisa (Sprawdź się). Następnie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Weryfikują odpowiedzi w parach i na forum klasy, po czym układają po jednym zdaniu z wyrażeniami na swój temat i odczytują zdania w parach. Chętne osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  2. Uczniowie słuchają dialogu po raz drugi, a następnie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się).

  3. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Sprawdź się). Odczytują dialog Marii i Kevina, wcielając się w role bohaterów.

  4. Uczniowie, pracując w parach, wybierają jedno z dwóch pytań z Exercise 9 (Sprawdź się), a następnie rozmawiają i notują argumentację. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  • Do you think it is difficult to excel at some sports? Which sports and why?

  • Do you know anyone who is worried about his/her sports skills? What can you suggest to them?

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 5–8 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 10 (Sprawdź się): Your friend from England has just met a girl who loves sports. He wrote an e‑mail to you asking for advice on how to become a good sportsman. Write an e‑mail in which you:

  • give him advice on the importance of motivation and regular practice;

  • tell him how to accept failures and mistakes;

  • suggest a sport he may try;

  • encourage him not to give up.

Write between 100–150 words.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Wykorzystując słownictwo z mapy pojęć w e‑materiale, uczniowie przygotowują dla kolegi/koleżanki krzyżówkę na dziesięć haseł. Wyjaśnienia do poszczególnych haseł powinny być w języku angielskim. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się w parach krzyżówkami i każdy rozwiązuje otrzymaną krzyżówkę. Alternatywnie: Uczniowie przygotowują dla kolegi/koleżanki trzy ćwiczenia. Pierwsze zadanie obejmuje fragment mapy pojęć dotyczący ludzi (people), drugie zadanie dotyczy kolokacji (sporty i czasowniki – sports and verbs), natomiast zadanie trzecie dotyczy sprzętu sportowego i obiektów sportowych (sport equipment, sport facilities). Każde ćwiczenie powinno zawierać cztery punkty. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się zadaniami w parach i każdy rozwiązuje zadania przygotowane przez kolegę/koleżankę. Przykładowe typy zadań: tłumaczenia wyrazów/ fragmentów zdań, tzw. „wisielec”, poprawianie błędów, tworzenie rzeczowników od czasowników itp.