Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marta Mrozik
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: A Day at the Swimming Pool / Dzień na basenie
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.4, 1.5, 1.8, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń opisuje, co robi ratownik/ratowniczka na basenie.
Uczeń wymienia nakazy i zakazy dotyczące zachowania na basenie.
Cele motywacyjne:
Uczeń wzbogaca słownictwo dotyczące opisywania pracy różnych osób.
Uczeń rozwija świadomość bezpiecznego spędzania czasu na basenie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie metodyczne)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne, zabawa dydaktyczna)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Na początku lekcji nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady zabawy: będzie podawał różne wyrazy, np.: swimsuit, flip‑flops, swim, a osoby, które wiedzą, co one oznaczają, pokazują ten wyraz za pomocą dowolnych gestów. Jeśli uczniowie nie znają wyrazu, nauczyciel sam go pokazuje, a oni podają właściwy wyraz po polsku. Za każdym razem nauczyciel zapisuje wyraz na tablicy, a uczniowie głośno powtarzają. Na koniec nauczyciel pyta, z czym kojarzą się uczniom wszystkie podawane wyrazy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację z Exercise 1 (Przeczytaj). Ochotnicy podchodzą do tablicy i odtwarzają kolejne nagrania, a pozostali powtarzają chórem.
Nauczyciel wyświetla na tablicy historyjkę (Przeczytaj) i odtwarza nagranie, a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Następnie, odtwarza nagrania ponownie, tym razem zatrzymując je po kluczowych zdaniach i prosząc uczniów o powtórzenie.
Nauczyciel odczytuje po kolei czasowniki z Exercise 2 (Przeczytaj). Po każdym wyrazie zawiesza głos, a uczniowie wybierają rzeczownik, którym należy uzupełnić zwrot. Następnie powtarzają całe sformułowanie i pokazują je gestami.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby powiedzieli, jakie zasady (nakazy i zakazy) obowiązują na basenie. Następnie wyświetla Exercise 3 (Przeczytaj), a ochotnicy podchodzą do tablicy i przeciągają w luki odpowiednie wyrazy.
Nauczyciel wyświetla Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Uczniowie najpierw wpisują wyrazy w luki na urządzeniach mobilnych, a następnie na głos literują kolejne wyrazy nauczycielowi, który jest zapisuje na tablicy.
Nauczyciel odtwarza kolejne nagrania z ilustracji interaktywnej. Po każdym robi pauzę, a uczniowie powtarzają zdanie.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Ochotnicy podchodzą do tablicy i przenoszą rozwiązanie.
Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), a uczniowie wspólnie decydują, który obrazek pasuje do odtworzonej w nagraniu zasady (nakazu lub zakazu). Zaznaczają w parach odpowiednie ikony na urządzeniach mobilnych, a następnie ochotnicy nanoszą rozwiązanie poszczególnych podpunktów zadania na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania nauczyciel wybiera osoby, którym wręcza kartki z zapisanymi zasadami zachowania się na basenie. Uczniowie grają w kalambury rysunkowe – wybrani rysują hasło, a reszta klasy je zgaduje.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Rozwiązania zadań nauczyciel sprawdza na początku następnych zajęć.
Materiały pomocnicze: Kartki do kalamburów.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Po zapoznaniu się z ilustracją uczniowie w parach wymyślają jeszcze jedną, dodatkową zasadę, która powinna obowiązywać na basenie. Zapisują ją i wykonują do niej odpowiedni piktogram.