Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How To Be a Responsible Tourist? / Jak być odpowiedzialnym turystą?
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.13, I.14, II.2, II.3, II.4, II.5, III.1, III.2, III.4, V.2, V.3, V.8, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z turystyką.
Uczeń umie udzielić rady w kwestii odpowiedzialnej turystyki.
Uczeń potrafi przedstawić stanowisko w kwestii odpowiedzialnego planowania wyjazdu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo związane z odpowiedzialną turystyką.
Uczeń kształtuje zrozumienie istoty odpowiedzialnej turystyki.
Uczeń rozwija wiedzę na temat efektywnego planowania podróży.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie What means of transportation would you choose? (Przeczytaj) i pyta: How to be a responsible tourist? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Nauczyciel wyznacza uczniów do połączenia na tablicy kolejnych wyrażeń w Exercise 1 (Przeczytaj), po czym, odnosząc się do podpisu pod zdjęciem (Przeczytaj), pyta: What means of transportation would you choose if you wanted to be a responsible tourist? Why? Uczniowie odpowiadają i uzasadniają odpowiedzi, używając słownictwa z ćwiczenia.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby zapoznali się z tytułem tekstu How to Travel Responsibly? (Przeczytaj) i na forum klasy podali kilka sugestii dotyczących oczekiwań odnośnie do jego treści.
Uczniowie czytają tekst How to Travel Responsibly? i porównują przewidywania dotyczące treści tekstu z informacjami, które znajdują się w tekście.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach i tworzą listę pomysłów w odpowiedzi na pytanie z Exercise 5 (Przeczytaj): How to travel responsibly?. Wykonują zadanie, korzystając z informacji zawartych w tekście i dodając własne pomysły. Po zakończeniu pracy, prezentują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel zapisuje je na tablicy.
Nauczyciel pyta uczniów, które z sugestii dotyczących odpowiedzialnego podróżowania przedstawione w tekście najbardziej do nich przemawiają, a które są najtrudniejsze do zrealizowania. Uczniowie odpowiadają w parach i na forum klasy.
Uczniowie zaznaczają w tekście przydatne, ich zdaniem, wyrażenia związane z tematem odpowiedzialnej turystyki.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 i 3 (Prezentacja multimedialna). Zaznaczają przydatne wyrażenia, które pojawiły się w tych zadaniach. Z niektórymi z nich mogą ułożyć własne zdania związane z tematyką lekcji.
Uczniowie słuchają nagrań i wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, odwołując się do treści nagrania (jeśli to konieczne, słuchają nagrania po raz drugi).
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują ustnie Exercise 8 (Sprawdź się). Najpierw do każdego pytania tworzą minibank słownictwa, korzystając z informacji zawartych we wcześniejszych etapach lekcji, a następnie, wykorzystując przygotowane słownictwo, odpowiadają na nie.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You decided to go on a sustainable holiday and had a great time. You want to share the experience. Write an email to a friend from England about a sustainable holiday you went on. In the email:
write how you planned the trip;
describe the place where you stayed;
give examples of how you interacted with the local culture.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują prezentację multimedialną z e‑materiału i tworzą plakat lub infografikę na temat odpowiedzialnej i nieodpowiedzialnej turystyki.