Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Triathlon and Quadrathlon / Triathlon i quadrathlon
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.5, II.7, III.1, III.4, III.5, III.7, V.2, V.7, VII.3, VII.14, VIII.2, VIII.3, XI, XII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z triathlonami i quadrathlonami.
Uczeń potrafi opisać, jak wygląda trening do triathlonu i quadrathlonu.
Uczeń potrafi opisać w e‑mailu do przyjaciela/przyjaciółki z Anglii własne przygotowania do triathlonu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące sportowych zawodów wytrzymałościowych.
Uczeń poszerza wiedzę z zakresu sportowych konkurencji wytrzymałościowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu, błąd jako narzędzie doskonalenia się)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające uczestników triathlonu lub quadrathlonu i prosi o wykonanie Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie porównują odpowiedzi na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie pracują w dwóch grupach (A i B). Uczniowie z grupy A zapoznają się z pierwszymi dwoma akapitami tekstu Triathlons and Quadrathlons i układają do nich pytania. Z kolei uczniowie z grupy B układają pytania do dwóch ostatnich akapitów tekstu, zapoznawszy się z nimi. Następnie uczniowie wymieniają się pytaniami, czytają pozostałe fragmenty tekstu i w grupach przygotowują odpowiedzi na otrzymane pytania. Prezentują je na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie sprawdzają, w jakim kontekście kluczowe wyrażenia z zadania pojawiły się w tekście.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel pyta uczniów, w jaki, ich zdaniem, sposób należy przygotować się do triathlonu lub quadrathlonu. Uczniowie przez dwie minuty pracują w parach, po czym dzielą się pomysłami na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę. Uczniowie przy użyciu wyrazów z ćwiczenia starają się ułożyć zdania dotyczące tematu lekcji.
Uczniowie zapoznają się z materiałem audio i sprawdzają, w jakim stopniu ich pomysły na to, jak należy przygotować się do triathlonu czy quadrathlonu, pokrywają się z treścią nagrania.
Uczniowie ponownie słuchają materiału audio i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do treści nagrania.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Wyznaczona przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą w parach zadawać sobie pytania do poszczególnych zdań z zadania w taki sposób, żeby odpowiedzią na te pytania były wyrażenia przeciągnięte w zadaniu; np. do zdania I’m a huge fan of triathlons but quadrathlons are a/an {different pair of shoes} – I can’t ever bring myself to train kayaking! mogą zadać pytanie: What are quadrathlons in comparison to triathlons?
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Uczniowie mogą także wykonać zadanie ustnie w parach lub małych grupach, a następnie na forum klasy zaprezentować wnioski.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w trzech różnych parach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Każde pytanie omawiają w innej parze. Na forum klasy dzielą się wnioskami z dyskusji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You’ve been preparing for a triathlon for a few weeks now. Write an email about it to a friend from England in which you:
explain what you value in sports and why you have chosen triathlon;
mention what triathlon consists of and if it is an easy sports discipline;
describe your training and how you find it;
find out whether your friend would be interested in participating in triathlon.
Your answer should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują wypowiedź, w której interpretują słowa Anne z Pliku audio (e‑materiał): Triathlons aren’t really about winning. They’re about overcoming personal challenges and growing as a person! Wyjaśniają, czy zgadzają się z taką opinią. Uzasadniają wypowiedź.