Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Jan Pluta |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Dyskusja wyników i formułowanie wniosków z prowadzonego eksperymentu |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia - wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | Strategia nauczania: nauczanie przez dociekanie IBSE |
Metody nauczania: | Lekcja oparta na informacjach przekazanych przez prowadzącego oraz na filmie edukacyjnym – wywiad z ekspertem. |
Formy zajęć: | praca zespołowa „burza mózgów” |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | strony www konkretnych eksperymentów fizycznych, e‑materiały: „Jak definiuje się eksperyment?”, „Problem badawczy i hipoteza badawcza” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie według treści zawartej w części „Warto przeczytać” e‑materiału. Informacja o konkretnym, realizowanym współcześnie wielkim eksperymencie naukowym. | |
Faza realizacyjna: | |
1. „Burza mózgów” – stymulowana przez prowadzącego dyskusja nad wysłuchanym wywiadem. Wartym podkreślenia jest szczególnie to, że eksperyment nie tylko sprawdza to, co już wiemy, ale otwiera i wskazuje kierunki dalszych badań. | |
Faza podsumowująca: | |
Uogólnienie omawianego wywiadu i przykładów zadań, ukazanie udziału w badaniach naukowych jako interesującej kariery zawodowej. | |
Praca domowa: | |
Pisemna praca domowa: Jakie widzisz pozytywne i negatywne elementy pracy naukowej jako kariery życiowej? | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium może być wykorzystane do pokazania informacji dotyczącej omawianego eksperymentu. |