Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Redefining Fast Food – Healthy Alternatives / Fast food inaczej – zdrowe alternatywy

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, I.11, II.5, II.7, III.1, III.3, III.4, III.7, V.1, V.2, V.3, V.12, VII.8, VII.15, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze zdrowym żywieniem.

  2. Uczeń rozróżnia zdrowe jedzenie i fast food.

  3. Uczeń umie przedstawić sposoby rozwiązania problemu niezdrowego jedzenia.

  4. Uczeń potrafi uzasadnić poglądy na temat jedzenia typu fast food.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo związane z jedzeniem typu fast food i jego zdrowymi alternatywami.

  2. Uczeń rozwija umiejętność rozmowy o prawidłowym i nieprawidłowym żywieniu.

  3. Uczeń kształtuje opinie na temat wpływu danego sposobu odżywiania na stan zdrowia.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z audiobookiem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie stołu pełnego zdrowych produktów żywieniowych (Przeczytaj) i pyta uczniów:

  • Is this what you usually put into your shopping basket?

  • What is the healthiest kind of food that you eat regularly?

  • What is the least healthy?

    Uczniowie rozmawiają na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie grupują elementy w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Food for Thought i na forum klasy wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba odczytuje tekst ćwiczenia, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą pojedyncze odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. W ramach przygotowania do słuchania audiobooka uczniowie porządkują zdanie w ćwiczeniu rozgrzewkowym Exercise 1 (Audiobook). Chętna osoba odczytuje zdanie: Eat breakfast like a king, lunch like a prince, and dinner like a pauper. Nauczyciel pyta uczniów: What does the sentence mean? Can you give examples of a daily menu that would meet these criteria? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  5. Uczniowie czytają zdania w Exercise 2 (Audiobook), a następnie słuchają audiobooka i uzupełniają ćwiczenie.

  6. Nauczyciel odtwarza nagranie pojedynczych zdań z audiobooka, a uczniowie wybierają odpowiedzi w Exercise 3 (Audiobook). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie ponownie słuchają audiobooka i samodzielnie uzupełniają zdania w Exercise 4 (Audiobook). Pojedynczy uczniowie odczytują zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie samodzielnie uzupełniają zdania w Exercise 3 (Sprawdź się). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie samodzielnie grupują elementy w Exercise 6 (Sprawdź się) na czas (np. 3 minuty). Następnie chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie pracują w parach, gdzie uczeń A to dietetyk, a uczeń B to klient dietetyka. Uczeń B opowiada o swojej diecie, uczeń A doradza, jaka dieta będzie najlepsza. Po czym zamieniają się rolami. Polecenie: Work in pairs and have a conversation where Student A is a dietician and Student B is a client. Student B describes his diet and Student A advises on what to change in the diet and what foods to eat to get healthier. Then change roles and have the conversation again.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4, 57 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have changed your diet lately and have already seen some positive results of this decision. Write a letter of 80–130 words to your friend from Great Britain and:

  • explain what made you change your diet;

  • give examples of unhealthy food which can be replaced by healthy alternatives;

  • describe the positive changes in your life;

  • encourage your friend to make a similar decision.

Materiały pomocnicze: Audiobook z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Na koniec fazy realizacyjnej uczniowie, pracując w parach, układają na podstawie audiobooka własne ćwiczenie ze zdaniami jak w Exercise 4 (Audiobook). Ćwiczenie powinno zawierać 5 zdań. Chętne osoby zapisują wybrane zdania na tablicy, a zespół klasowy podaje odpowiedzi.