Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Monika Sitek |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | W jaki sposób powstał Układ Słoneczny? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne IV. Posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy materiałów źródłowych, w tym tekstów popularnonaukowych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: III. Grawitacja i elementy astronomii. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: IV. Grawitacja i elementy astronomii. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna (dostrzeganie i definiowanie problemów) |
Metody nauczania: | dyskusja |
Formy zajęć: | praca indywidualna, praca w grupach z internetową bazą danych |
Środki dydaktyczne: | rzutnik i/lub urządzenia multimedialne dla uczniów |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały: „Co nazywamy Układem Słonecznym?”, „Miejsce Układu Słonecznego w Galaktyce”, „Jak wykonać model Układu Słonecznego?” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel rozpoczyna lekcję od wprowadzenia na podstawie Bloku I e‑materiału. Odnosi się do najnowszych odkryć w zakresie astrofizyki. Nauczyciel, ustalając z uczniami, stawia cele (w oparciu o cele zawarte w e‑materiale). | |
Faza realizacyjna: | |
Przed lekcją uczniowie zapoznają się z materiałem tekstowym oraz oglądają wywiad w postaci filmu dołączonego do e‑materiału. Nauczyciel, na podstawie postawionych celów, pyta uczniów, czy takie osiągnęli po zapoznaniu się z materiałem. Podczas dyskusji wyjaśnia niezrozumiałe fragmenty, ukierunkowując dyskusję uczniów. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel pyta uczniów o cele postawione w tym temacie, dając czas do namysłu. Uczniowie proszeni są o sformułowanie krótkich wypowiedzi odnośnie celów. Korzystając ze strony exoplanets.eu, uczniowie (wspólnie lub w grupach) szukają układów planetarnych jak najbardziej podobnych do Układu Słonecznego. Następnie, analizują różnice i podobieństwa między tymi układami. Wnioski z tych analiz argumentują w oparciu o hipotezy powstania układów planetarnych. | |
Praca domowa: | |
Ćwiczenia sprawdzające, powtórzenie i utrwalenie materiału. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Przed lekcją uczniowie zapoznają się z częścią pt. „Przeczytaj” danego e‑materiału oraz z dołączonym multimedium bazowym w postaci filmu edukacyjnego. |