Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Family Recipes / Rodzinne przepisy

Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.1, II.5, III.4, III.6, VIII.3, X, XI, XII, XIV

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z przyrządzaniem różnych przepisów na klopsiki.

  2. Uczeń umie porównać różne wersje przepisów na klopsiki i opisać, jakimi składnikami się różnią.

  3. Uczeń potrafi za pomocą słownictwa poznanego na lekcji opowiedzieć, jak przyrządza się ulubione danie w jego domu.

  4. Uczeń umie sporządzić w formie pisemnej przepis na swoje ulubione danie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wrażliwość na przekaz pokoleniowy w zakresie historii kuchni regionalnych i zwyczajów kulturowych.

  2. Uczeń poszerza wiedzę językową o słownictwo (jednostki miary, nazwy produktów) potrzebne do rozumienia przepisów kulinarnych.

  3. Uczeń potrafi korzystać z anglojęzycznych przepisów w internecie.

  4. Uczeń umie tworzyć i dzielić się własnymi przepisami kulinarnymi w mediach społecznościowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie Do you cook with your family? (Przeczytaj) i prosi o odpowiedź na pytanie w podpisie: Do you cook with your family? Do you like cooking? Why/why not? Do you have any family recipes? What are they? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, żeby przeczytali tekst o klopsikach (Przeczytaj) i samodzielnie wybrali poprawne odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania na forum zespołu klasowego i uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i indywidualnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Chętni nanoszą zdania na tablicę multimedialną i uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie w parach uzupełniają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Odczytują je na forum klasy.

  4. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na temat przepisów, które mają szczególne znaczenie w ich domach rodzinnych. Polecenie: Work in groups. Talk about your families’ special recipes. You may not know exactly how to make the dishes, but give the basic instructions and ingredients. Uczniowie rozmawiają w grupach, a następnie chętne osoby dzielą się przepisami.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Making an apple pie is easier than it seems! (Plik audio) i pyta uczniów: Do you know how to make an apple pie? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie wspólnie rozwiązują na tabicy wykreślankę z Exercise 1 (Plik audio).

  6. Nauczyciel prosi uczniów, żeby wysłuchali dialogu (Plik audio) i następnie połączyli wyrażenia w zdania w Exercise 2 (Plik audio). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  7. Uczniowie ponownie słuchają dialogu (Plik audio) i samodzielnie na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 3 (Plik audio). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i je uzasadniają.

  8. Uczniowie po raz kolejny słuchają dialogu (Plik audio) i uzupełniają zdania w Exercise 4 (Plik audio). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych lub w parach komponują menu na klasowy piknik. Przygotowują przepisy na kanapki i przekąski. Polecenie: Your class is organising a picnic. Write a menu composed of sandwiches and snacks. Prepare recipes for how to make them. Chętna osoba przedstawia pomysły grupy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się).

  3. Uczniowie wykonują Exercise 23 (Sprawdź się). Chętni nanoszą prawidłowe odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Praca domowa:

  1. W ramach pracy domowej uczniowie wykonują jedno ćwiczenie spośród Exercise 4–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną według polecenia w Exercise 8 (Sprawdź się):

You have a cooking blog which is visited by people of different nationalities. Post a recipe for a dish of your choice in which you:

  • write what the dish is;

  • describe the steps;

  • explain why you like it.

Your answer shouldn’t be longer than 50 words.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie słuchają nagrania audio. Wymyślają i zapisują kontynuację rozmowy. Polecenie: Listen to the dialogue in e‑materiał. Imagine and write down how the conversation between July and Grandma could be continued.