Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Krystyna Wosińska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Na czym polega zjawisko rozszerzalności cieplnej gazów? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: V. Termodynamika. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: VI. Termodynamika. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna (dostrzeganie i definiowanie problemów) |
Metody nauczania: | - wykład informacyjny, |
Formy zajęć: | - praca w parach, |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia, gumowa rękawiczka, pusta butelka 1,5‑litrowa, gumka – recepturka. |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały: „Na czym polega zjawisko rozszerzalności objętościowej cieczy?”, „Na czym polega zjawisko rozszerzalności objętościowej ciał stałych?”, „Na czym polega transport ciepła przez konwekcję?”. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
- Wprowadzenie zgodnie z treścią w części pierwszej „Czy to nie ciekawe?”. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie podają przykłady z życia codziennego, w których spotykamy się ze zjawiskiem rozszerzalności cieplnej gazów. Nauczyciel wyjaśnia przyczyny zjawiska rozszerzalności cieplnej i podaje definicję współczynnika rozszerzalności cieplnej gazów. Następnie wyprowadza wzór na współczynnik rozszerzalności cieplnej gazu doskonałego. Uczniowie w grupach znajdują zależność gęstości gazu od temperatury. Następnie uczniowie zgłaszają pomysły, jak wyjaśnić wznoszenie się obiektów takich, jak lampiony i balony na ogrzane powietrze. Uczniowie oglądają animację i w grupach wykonują polecenia aktywizujące umieszczone pod animacją. Uczniowie w grupach wykonują pokaz z gumową rękawiczką, plastikową butelką i suszarką do włosów. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie wyjaśniają pokaz i dyskutują, jaką butelkę najlepiej do niego użyć o mniejszej, czy większej pojemności (zadanie 6 z zestawu ćwiczeń). | |
Praca domowa: | |
W celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości o zjawisku rozszerzalności cieplnej gazów uczniowie rozwiązują trzy zadania z zestawu zadań: jedno do wyboru spośród zadań 3‑5, oraz zadania 7 i 8. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium bazowe (Animacja 3D) może też być wykorzystane przez uczniów po lekcji do powtórzenia i utrwalenia materiału. |