Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Social Housing / Budownictwo socjalne

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.14, II.1, II.2, II.5, II.6, III.1, III.4, III.5, III.6, III.7, V.3, V.11, V.12, V.13, VII.12, VII.14, VII.15, VIII.2, VIII.6, IX.1, XII, XIII

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje w różnych kontekstach i związkach frazeologicznych słownictwo z zakresu budownictwa socjalnego.

  2. Uczeń opisuje procedurę apelacji w przypadku odrzucenia podania o mieszkanie socjalne.

  3. Uczeń potrafi wyrazić chęć wzięcia udziału w programie zamiany mieszkań socjalnych.

  4. Uczeń redaguje oficjalną skargę do rzecznika opieki społecznej w sprawie odrzucenia przez urząd miasta podania o mieszkanie socjalne.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat budownictwa socjalnego.

  2. Uczeń kształtuje świadomość i rozwija wiedzę na temat społecznej roli mieszkań socjalnych.

  3. Uczeń rozwija świadomość nierówności społecznych i kształtuje postawę wrażliwości na problemy mieszkaniowe osób społecznie nieuprzywilejowanych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy, inscenizacja)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What is the difference between a house and a home? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What is social housing? What associations do you have with the term? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a następnie czytają tekst My House is My Castle i porównują informacje z tekstu z własnymi przewidywaniami.

  2. Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  4. Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):

  • According to the text, what’s the purpose of social housing programmes?

  • How does the demand for social housing reflect the state of the economy?

Na forum klasy relacjonują, czego dowiedzieli się od kolegi/koleżanki, z którym/którą pracowali. Alternatywnie: Pytania z ćwiczenia mogą zostać wykorzystane jako podstawa ogólnoklasowej dyskusji.

  1. W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.

  2. Uczniowie zapoznają się z ilustracją i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, powołując się na informacje zawarte w ilustracji.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i podają na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie odpowiadają na forum klasy na pytania z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna):

  • What information does the council need about the claimants in the social housing programme? Why is this information important?

  • How can an applicant increase their chances of receiving an offer?

  • What can an applicant do if their application is rejected?

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • Do you think that social housing programmes can solve the problem of homelessness? Why? Why not?

  • What are the advantages and disadvantages of living in social housing?

  1. Uczniowie w parach odgrywają scenkę rozmowy w urzędzie przyznającym mieszkania socjalne. Uczeń A jest petentem, który zadaje pytania na temat procesu składania wniosku o mieszkanie socjalne. Uczeń B wciela się w rolę urzędnika, który odpowiada na pytania, zgodnie z informacjami z ilustracji interaktywnej. Uczniowie odgrywają scenkę dwa razy, zamieniając się rolami. Chętni prezentują dialogi na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your application for social housing has been rejected by the local council. Write an official letter of complaint addressed to the Social Care Ombudsman. Outline your case and quote the reasons for rejection provided by the council. Your letter should be written in an appropriate style and have 200–250 words.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą 10 definicji wyrazów zawartych w ilustracji interaktywnej, które w formie zagadek zadadzą partnerom w parach. Definicje powinny dotyczyć procesu ubiegania się o mieszkanie socjalne. Na kolejnej lekcji uczniowie podają koledze/koleżance z pary definicje, a jego/jej zadaniem jest odgadnąć o jakie słowo chodzi.

The Biggest Cities on Earth / Największe miasta na Ziemi

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.9, II.5, III.4, V.1, V.6, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo związane z największymi miastami świata oraz poszerza wiedzę na temat stopniowana przymiotników.

  2. Uczeń utrwala wiedzę o znanych mu miastach na świecie.

  3. Uczeń opisuje wizytę w stolicy swojego kraju w formie wiadomości e‑mail.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje umiejętności językowe pozwalające rozmawiać o największych miastach świata.

  2. Uczeń rozwija zainteresowanie otaczającym go światem w kontekście geograficznym.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie miasta (Przeczytaj) i pyta: 

  • What can you see in the picture?

  • Do you know what is the biggest city in the world? (Tokyo)

OPCJONALNIE: Nauczyciel wyświetla listę największych miast (https://www.worldometers.info/population/largest-cities-in-the-world/) i razem z uczniami sprawdza, na którym miejscu pojawia się miasto europejskie (Paryż, pozycja 29).

  1. W ramach przygotowania do czytanki nauczyciel prosi uczniów, żeby wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba łączy na tablicy multimedialnej wyrazy z ich tłumaczeniami.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst czytanki (Przeczytaj), a następnie samodzielnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Czytają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie wybrają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie w parach wykonują Exercise 45 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel wprowadza temat gramatyczny: comparativessuperlatives. Wyjaśnia zasady formowania przymiotników według instrukcji z e‑materiału (Przeczytaj), a następnie prosi, aby uczniowie samodzielnie uzupełnili Exercise 6 (Przeczytaj). Uczniowie sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  5. Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę zagrają w grę edukacyjną. W ramach przygotowania do pracy uczniowie na wyścigi układają wyrazy w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Najszybsza osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie odpowiadają na pytania z gry, a następnie samodzielnie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna). Sprawdzają odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi.

  7. Uczniowie analizują odpowiedzi na pytania z gry i samodzielnie wykonują Exercise 3 (Gra edukacyjna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  8. Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  9. Nauczyciel prosi, aby uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych porozmawiali na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Which city from this e‑material is the most interesting for you? Why? Uczniowie rozmawiają, a następnie podsumowują opinie na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach lub grupach trzy-, czteroosobowych opisują, co robiłby city dweller w ich miejscowości: Think about a city dweller in your area. Which places does she or he visits on regular basis? What are the most popular places in your area? Why? Uczniowie odpowiadają na pytania i dzielą się opiniami w obrębie grupy lub na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Last week you visited the capital of your country. Write an email to your English friend in which you:

  • give some facts about the capital;

  • tell what you can see and do there;

  • express your opinion about the city.

ign as XYZ. Your reply should be between 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie analizują pytania i odpowiedzi z gry edukacyjnej. Następnie tworzą wykreślankę ze słownictwem z multimedium. Wykreślanka powinna zawierać 4–5 wyrazów. Polecenie: Study „Gra edukacyjna” again. Then, create a 6x6 wordsearch for words from the multimedium. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się wykreślankami w parach i je rozwiązują.