Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Faszcza
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Weather Freaks / Wybryki pogodowe
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.13, II.5, III.4, V.1, V.6, V.12, VII.4, VII.15, VIII.1, VIII.2, IX.2, XII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z nietypowymi zjawiskami pogodowymi.
Uczeń umie wskazać najbardziej, według niego, fascynujące zjawisko pogodowe oraz wyjaśnić sposób, w jaki ono powstaje.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail, w którym dzieli się zdobytą na lekcji wiedzą dotyczącą wybryków pogodowych w Stanach Zjednoczonych; opisuje wybrany przez siebie przykład i go uzasadnia.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę o nietypowych zjawiskach pogodowych.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat nietypowych zjawisk pogodowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy słowa H.L. Menckena otwierające sekcję Przeczytaj: “I give you Chicago. It is not London and Harvard. It is not Paris and buttermilk. It is American in every chitling and sparerib. It is alive from snout to tail.” Nauczyciel zadaje uczniom następujące pytania: How do you understand Mencken's words? What does he mean by calling Chicago „American in every chitling and sparerib”? What does he mean when he calls Chicago „alive from snout to tail”? Uczniowie odpowiadają na forum klasy i dyskutują na temat cytatu. Dzielą się przy tym wiedzą jaką posiadają na temat Chicago.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Weather Mystery (Przeczytaj) i odpowiedzenie na pytanie: What does the paragraph say about the pneumonia front? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel dodatkowo pyta: What do you expect to learn about the pneumonia front from the rest of the text? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie czytają tekst Weather Mystery (Przeczytaj), korzystając ze słownika, wyjaśniają niezrozumiałe słownictwo i sprawdzają, na które z ich pytań z punktu 1 uzyskali odpowiedź w tekście.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasowym, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel może też poprosić uczniów o podanie polskich odpowiedników wyrażeń.
Uczniowie wyszukują w tekście 4‑5 kluczowych, ich zdaniem, informacji dotyczących opisanego tam zjawiska pogodowego i sporządzają krótką notatkę.
Uczniowie wykonują krótką pracę pisemną z Exercise 4 (Przeczytaj). Wskazane przez nauczyciela osoby odczytują definicje pneumonia front.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie słuchają nagrania po czym wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Porównują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie wykonują polecenie z Exercise 4 (Plik audio) ustnie - w formie wystąpienia telewizyjnego, używając perspektywy dziennikarza pogodowego. Następnie, wskazane przez nauczyciela osoby prezentują na forum klasy wybrane zjawisko pogodowe, tak jak robiłby to dziennikarz na wizji.
Faza podsumowująca:
Korzystając z informacji zawartych w tekście i pliku audio, uczniowie przygotowują mapę pojęć, w której umieszczają kluczowe słownictwo dotyczące niezwykłych zjawisk pogodowych.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 8 (Sprawdź się): Recently, you have discussed weather freaks in the USA during your last English class at school. Everybody in the group had to prepare a short note about the natural phenomenon that they had chosen. Write an email to your friend in England and:
inform which weather phenomenon made the biggest impression on you and write where it occurs;
explain how it is formed;
mention an unusual weather phenomenon that occurs or occurred in your country;
ask your friend if he has ever seen any unusual weather related issue.
Your email should be 100‑150 words long.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, korzystając z informacji zawartych w pliku audio i z dodatkowych źródeł, uczniowie przygotowują krótką prezentację na temat wybranego zjawiska pogodowego.