Autorki e‑materiału: Ela Borowiec

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Let’s Make a Gingerbread House / Zróbmy piernikowy domek

Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.2, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 6.1, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa wybrane części domu.

  2. Uczeń opisuje kolorystykę wskazanych elementów.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija umiejętność tworzenia opisu budynku.

  2. Uczeń kształci umiejętność pracy zespołowej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (zabawa z kartami obrazkowymi, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca1. w grupach

  2. praca całego zespołu klasowego

  3. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed lekcją nauczyciel przygotowuje karty z obrazkami części domu: roof, door, wall, window oraz z kolorowymi plamami: white, red, blue, yellow, green.

Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazki z Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazuje kolejne i pyta: What is the color of this house?, a uczniowie odpowiadają. Następnie odtwarza nagrania z zadania. Za każdym razem uczniowie powtarzają wypowiadane zdanie, raz bardzo cicho, raz bardzo głośno.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj). W tym czasie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. 

  2. Nauczyciel umieszcza na tablicy kartki z obrazkami części domu: roof, door, wall, window. Wskazuje na kolejne rysunki i podaje właściwe wyrazy, a uczniowie je powtarzają. Następnie prosi uczniów, żeby zamknęli oczy i w tym czasie zdejmuje jedną kartę. Uczniowie otwierają oczy, a nauczyciel pyta: What is missing?

  3. Uczniowie wspólnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Ochotnicy po kolei podchodzą do tablicy multimedialnej i łączą obrazek z właściwym wyrazem. Na koniec literują wyraz.

  4. Nauczyciel wiesza w różnych miejscach w klasie karty obrazkowe z kolorami. Prosi uczniów, żeby swobodnie poruszali się po sali. Co jakiś czas włącza nagranie z Exercise 3 (Przeczytaj). Po jego odtworzeniu uczniowie podchodzą do właściwej karty, a nauczyciel weryfikuje poprawność odpowiedzi i zaznacza ją w ćwiczeniu.

  5. Nauczyciel odczytuje kolejne zdania z Exercise 1 (Film). Jeśli uczniowie uważają, że zdanie jest prawdziwe, unoszą kciuki, jeżeli sądzą, że to fałsz, kierują kciuki w dół. W tym czasie ochotnik zaznacza też odpowiedzi udzielone przez większość w zadaniu i na końcu sprawdza poprawność.

  6. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy i odtwarza film o tworzeniu domu z piernika. Zadaniem każdej drużyny jest narysowanie na arkuszu papieru domku w takich samych kolorach, jak ten z filmu. Po upływie wyznaczonego czasu nauczyciel jeszcze raz odtwarza film, a uczniowie sprawdzają, który domek ma najbardziej podobną kolorystykę.

  7. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Film), pyta What is missing? i odczytuje kolejne nazwy elementów. Uczniowie samodzielnie na urządzeniach mobilnych zaznaczają rzecz, której brakuje na obrazku, a następnie ochotnik podaje rozwiązanie i nanosi je na tablicę.

  8. Nadal pracując w grupach, uczniowie wykonują Exercise 3 (Film) z użyciem urządzeń mobilnych. Po przyporządkowaniu zdań od właściwych elementów zgłaszają wykonanie zadania. Nauczyciel prosi jedną z drużyn, żeby zaprezentowała rozwiązanie na forum klasy. Pozostałe grupy sprawdzają, czy poprawnie wykonały zadanie.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. W ramach podsumowania uczniowie grają w memo – Exercise 1 (Sprawdź się). Kolejne osoby podchodzą do tablicy i odsłaniają obrazki, próbując znaleźć do nich parę.

  2. Nauczyciel rozdaje uczniom, którzy będą pracować w parach, wydrukowane karty pracy. Wyjaśnia zasady gry w statki i prosi dzieci o zakodowanie statków. Następnie, dzieci grają w statki w parach. Zadanie może również zostać wykonane w ramach pracy domowej.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 2–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Karty obrazkowe przedstawiające elementy domu i kolory.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Nauczyciel odtwarza film i wiesza na tablicy arkusz papieru z konturem domu z piernika. Ochotnicy podchodzą do tablicy i kolorują elementy domu na takie same kolory jak w filmie.