Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: An Interview with an Athlete / Wywiad ze sportowcem

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.2, II.5, II.7, III.1, III.2, III.4, III.7, V.1, V.5, V.7, VII.14, VII.15, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze sportem.

  2. Uczeń używa mowy zależnej, aby przekazać treść tego, co ktoś powiedział, bez cytowania oryginalnej wypowiedzi.

  3. Uczeń potrafi zredagować tekst e‑maila na temat wywiadu ze znanym sportowcem, stosując mowę zależną.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane ze sportem.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat drogi do osiągania poziomu profesjonalnego w dziedzinie sportu.

  3. Uczeń rozwija postawę samodyscypliny i motywację do pracy nad sobą.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. konstruktywizm

  2. kognitywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda projektu

  6. metoda podająca (praca z tekstem/filmem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What does a day/a life of an athlete look like? Are you/would you like to be a professional athlete in any discipline? What personality features does it take to be the best in a sport? Uczniowie odpowiadają i dyskutują na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj), po czym chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst The Life of an Athlete i indywidualnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Na forum klasy uzasadniają odpowiedzi, powołując się na właściwe fragmenty tekstu.

  2. Uczniowie realizują Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę. Następnie tworzą własne zdania z kolokacjami z ćwiczenia i prezentują je na forum klasy. Nauczyciel omawia z uczniami sposoby użycia kolokacji z ćwiczenia.

  3. Uczniowie jeszcze raz czytają tekst i wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Ponownie tworzą własne zdania z użyciem kolokacji z ćwiczenia i sprawdzają je oraz omawiają na forum klasy.

  4. Nauczyciel wyjaśnia zasadę tworzenia mowy zależnej, po czym uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.

  5. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na kwestię zmian w doborze zaimków w mowie zależnej, zgodnie z instrukcjami w sekcji Gramatyka. Następnie na forum klasy uczniowie wykonują Exercise 7 (Przeczytaj).

  6. Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 8 (Przeczytaj), stosując zasady mowy zależnej i zasadę zmiany zaimków. Następnie porównują odpowiedzi w parach i omawiają je na forum klasy.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 9 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  8. Uczniowie w czteroosobowych grupach omawiają temat z Exercise 5 (Przeczytaj). Wskazana grupa prezentuje opinie kolegów/koleżanek na forum klasy (z wykorzystaniem mowy zależnej).

  9. W ramach rozgrzewki uczniowie realizują Exercise 1 (Film). Ochotnik nanosi rozwiązanie krzyżówki na tablicę.

  10. Uczniowie oglądają film, a następnie samodzielnie wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy i starają się je uzasadnić.

  11. Uczniowie realizują Exercise 34 (Film). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), po czym nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w parach lub niewielkich grupach, odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • What would you ask a professional athlete if you had a chance to interview him/her?

  • In your opinion, why do people become athletes? Provide at least two reasons.

  • Based on what you’ve learned, how would you describe a diet perfect for an athlete?

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You’ve recently read an interview with your favourite athlete. Write an email about it to a friend from England in which you:

  • name the athlete and explain why he/she is your favourite;

  • provide a rundown of what he/she said about his/her training;

  • outline what he/she said about his/her diet;

  • explain what motivates him/her by paraphrasing what he/she said.

Your answer should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie zapisują w mowie zależnej 5 kwestii dialogowych jednego z rozmówców. Na kolejnej lekcji przekształcenia są sprawdzane, a błędy omawiane na forum klasy.