Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Hunger and Starvation / Głód i niedożywienie
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Poziom nauczania: podstawowy
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, I.14, III.2, III.4, III.7, V.1, V.2, V.6, V.12, VII.4, VII.15, VIII.2, X, XI, XII, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące głodu na świecie (w dyskusji i we wpisach na forum internetowym).
Uczeń potrafi wymienić i opisać przyczyny i skutki zjawiska głodu na świecie.
Uczeń potrafi wyjaśnić, co można zrobić, aby walczyć z głodem na świecie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat problemów społecznych.
Uczeń rozwija wiedzę na temat przyczyn i skutków głodu i niedożywienia w różnych obszarach świata.
Uczeń kształtuje świadomość problemów społecznych, postawę empatii i odpowiedzialności społecznej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel czyta pierwsze zdanie tekstu Hungry for Facts?: According to the United Nations World Food Programme, Between 720 and 811 Million People Around the World Faced Hunger in 2020 i zadaje uczniom pytanie: Why are so many people hungry? Is there anything that could be done to prevent hunger? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Hungry for Facts?, po czym wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i znajdują w tekście przyczyny oraz skutki zjawiska głodu na świecie. Podają je na forum klasy.
Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 3 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba odczytuje na forum klasy treść listu z ćwiczenia.
Uczniowie, pracując w parach, tłumaczą list z Exercise 4 (Przeczytaj).
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i odpowiadają na pytania nauczyciela:
Have you tried any of those foods?
What did they taste like?
Have you seen them in movies?
When do people usually eat those in movies?
Which one would you like to try?
Uczniowie analizują mapę pojęć i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Na podstawie informacji zawartych w mapie pojęć uczniowie wykonują w parach Exercise 3 oraz 4 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Mapa pojęć). Chętni odczytują na forum klasy wpisy na blog.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have read an entry on a forum, whose author claims that nothing is done to help end hunger in the world. Write your answer (100–150 words) and:
explain why you agree/don’t agree with the author;
write what activities might help fight hunger;
describe a school action connected to this problem which you participated in;
write how this action influenced your life and encourage others to undertake similar activities.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują w parach i tworzą zwięzłą ulotkę informacyjną na temat głodu na świecie. Wykorzystują słownictwo z mapy pojęć. Odbiorcami informacji przedstawionych na ulotce mają być inni uczniowie szkoły.
Stosując słownictwo z mapy pojęć oraz z tekstu Hungry for Facts?, uczniowie odgrywają w parach scenkę wywiadu, w którym jedna osoba jest dziennikarzem/dziennikarką, a druga pracownikiem/pracownicą organizacji pomocy humanitarnej, który/która odpowiada na pytania na temat problemu głodu na świecie. Następnie uczniowie zamieniają się rolami. Przed rozpoczęciem rozmowy każdy uczeń przygotowuje pytania, jakie postawi koledze/koleżance w trakcie wywiadu.