Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autorki: Magdalena Fuhrmann
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Zaspokojenie potrzeb na usługi na świecie
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa II
Podstawa programowa
XII. Usługi: zróżnicowanie sektora usług, rola usług komunikacyjnych, edukacyjnych, finansowych i turystycznych oraz wymiany towarowej w rozwoju społeczno‑gospodarczym, rodzaje transportu, atrakcyjność regionów turystycznych świata.
Uczeń:
2) przedstawia stopień zaspokojenia potrzeb na usługi podstawowe i wyspecjalizowane w państwach o różnym poziomie rozwoju gospodarczego.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
charakteryzuje strukturę sektora usług w krajach rozwijających się i wysoko rozwiniętych,
omawia podstawowe wskaźniki opisujące zapotrzebowanie na usługi w krajach o zróżnicowanym poziomie rozwoju gospodarczego,
omawia zależności między poziomem rozwoju gospodarczego a zaspokojeniem zapotrzebowania na różne rodzaje usług,
charakteryzuje regionalne zróżnicowanie zaspokojenia zapotrzebowania na usługi na świecie.
Strategie nauczania: asocjacyjna, problemowa
Metody nauczania: blended learning, IBSE
Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, projektor multimedialny, atlasy geograficzne
Materiały pomocnicze
Niemczyk A., Proces zaspokajania potrzeb w gospodarstwie domowym, „Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie” 2002, nr 579, s. 21–35.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Nauczyciel prowadzi z uczniami dyskusję na temat usług. Uczniowie próbują sformułować definicję usług.
Nauczyciel przedstawia cele lekcji.
Faza realizacyjna
Uczniowie, w ramach klasowej dyskusji i korzystając z części „Przeczytaj” e‑materiału, charakteryzują strukturę sektora usług w krajach rozwijających się i wysoko rozwiniętych, określają podstawowe różnice i wskazują prawidłowości. Uczniowie omawiają też wpływ usług na rozwój innych działów gospodarki narodowej. Nauczyciel czuwa nad poprawnością wypowiedzi uczniów.
W dalszej części dyskusji, korzystając także z map zawartych w części „Przeczytaj” e‑materiału, uczniowie wymieniają i omawiają podstawowe wskaźniki opisujące zapotrzebowanie na usługi – np. udział usług w PKB, poziom zatrudnienia w usługach.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. W grupach uczniowie zapoznają się z grafiką interaktywną i wykonują polecenia zawarte w tej części materiału – formułują zależności między rozwojem społeczno‑gospodarczym a zapotrzebowaniem społeczeństwa na usługi, wyjaśniają, od czego zależy poziom zaspokojenia zapotrzebowania na usługi na świecie, korzystając z atlasów geograficznych, charakteryzują regionalne zróżnicowanie zaspokojenia zapotrzebowania na usługi na świecie.
Po upływie ustalonego przez nauczyciela czasu uczniowie na forum klasy prezentują rezultaty pracy. Nauczyciel pełni funkcję moderatora dyskusji i w razie potrzeby naprowadza uczniów. Należy zwrócić uwagę na różne rozumienie terminu „zaspokojenie” – obiektywne i subiektywne.
Faza podsumowująca
Uczniowie wykonują ćwiczenia z sekcji „Sprawdź się”. Wskazani przez nauczyciela uczniowie lub ochotnicy przedstawiają odpowiedzi. Nauczyciel czuwa nad poprawnym wykonaniem ćwiczeń.
Przypomnienie celów lekcji.
Podsumowanie wiedzy zaprezentowanej podczas zajęć.
Nauczyciel ocenia pracę uczniów podczas lekcji, biorąc pod uwagę ich zaangażowanie i możliwości.
Praca domowa
Korzystając z dostępnych źródeł informacji, przygotuj pracę pisemną na temat związku poszczególnych usług z zaspokajaniem potrzeb człowieka, uporządkowanych według piramidy potrzeb.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Grafika interaktywna może zostać wykorzystana podczas zajęć dotyczących etapów rozwoju usług (zakres podstawowy: IX. 1), zacierania się granic między sektorem przemysłowym i usługowym (zakres rozszerzony: IX. 2), dysproporcji w dostępie do nowoczesnych usług i wpływu postępu cywilizacyjnego na wzrost popytu na usługi komunikacyjne (zakres podstawowy: XII. 2), znaczenia i roli usług materialnych i niematerialnych oraz roli i znaczenia nowoczesnych usług (zakres podstawowy: XII. 3), a także wzrostu zapotrzebowania na usługi na poszczególnych etapach rozwoju społeczno‑ekonomicznego państw (zakres podstawowy: IX. 1).